macOS Big Sur merr një përditësim të ri sigurie

Kur djemtë nga Cupertino ndalojnë së përditësuari një sistem operativ, nuk do të thotë se ata e harrojnë plotësisht atë. Nga Apple ata janë të shqetësuar se përdoruesit që ende përdorin versionet e vjetra të macOS dhe iOS janë të mbrojtur nga problemet e reja të sigurisë në aplikacionet dhe/ose sistemet e tyre operative.

Shenja e fundit e këtij shqetësimi mund të gjendet në azhurnim i ri i sigurisë që serverët e Apple i vënë në dispozicion të gjithë përdoruesve që ende përdorin macOS Big Sur.

Nëse kompjuteri juaj menaxhohet nga ky sistem operativ, tashmë po ju duhet shumë kohë për të shkarkuar versionin 11.6.4, një version që rregulloni të njëjtën çështje sigurie ajo mollë e arnuar disa ditë më parë me macOS 12.2.1 Monterey.

Por gjithashtu, për përdoruesit që qëndruan në macOS CatalinaApple ka lëshuar gjithashtu një patch sigurie, konkretisht versionin 10.15.7, një rregullim që rregullon gjithashtu të njëjtin problem që u gjet në macOS Monterey.

Problemi i sigurisë ishte lidhur me WebKit. Siç mund të lexojmë në shënimet e përditësimit, përpunimi i përmbajtjes me qëllim të keq të internetit lejoi ekzekutimin e kodit arbitrar, një cenueshmëri që Apple e pranon se është shfrytëzuar në të kaluarën.

Si ta shkarkoni këtë përditësim

Për të shkarkuar të dy përditësimet e disponueshme për macOS Big Sur dhe Catalina, duhet të shkojmë te Preferencat e sistemit dhe klikoni në ikonën Përditësimi i softuerit.

Si ju nuk planifikoni të përditësoni macOS Monterey, mos harroni të zgjidhni kutinë përkatëse, përndryshe kompjuteri juaj do të përditësohet gjithashtu me versionin më të fundit të macOS aktualisht të disponueshëm, i cili është numri 12.2.1.

Po instalon këtë përditësim kërkon që ne të rinisim kompjuterin tonë, kështu që nëse nuk mund ta ndaloni atë që po bëni, ju rekomandoj ta instalojmë kur të keni pak kohë të lirë ose pauzë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.