MacOS Big Sur beta e nëntë tani e disponueshme për zhvilluesit

Big Sur

Çdo ditë që kalon ne jemi më afër të jemi në gjendje të shijojmë atë që do të jetë sistemi i ri operativ për Mac. Big Sur premton shumë dhe shumë karakteristika të reja që do të jenë kënaqësia e të gjithë përdoruesve. Tani për tani ne duhet të shohim se çfarë po implementohet përmes betave dhe tani gjejmë ekzistencën e betës së nëntë për zhvilluesit. 

Karakteristikat e reja që Apple dëshiron të përfshijë në sistemi operativ macOS Ato duhet të testohen dhe t'u ofrohen zhvilluesve në mënyrë që të mund të shkojnë përshtatjen e aplikacioneve tuaja në macOS të ri. Ata tashmë kanë betën e nëntë në dispozicion vetëm për zhvilluesit. Ne të tjerët do të duhet të presim që të dalë publiku beta ose thjesht versioni përfundimtar.

Për momentin nuk e dimë se çfarë lajmi sjell kjo beta e nëntë e lëshuar në treg, një javë pas asaj të mëparshme. Intshtë intuitë që pak lajme me rëndësi, por në rast se ka ndonjë lajm që vlen të përmendet, ne do ta azhurnojmë këtë hyrje apo edhe të bëjmë një të ri për informacion më të mirë për ju.

Nëse ju jeni një zhvillues, azhurnimi i ri ajo do të të ketë kërcyer tashmë, por nëse nuk është kështu, mënyra për të pasur këtë version të ri është të kërkosh azhurnimin manualisht përmes cilësimeve tona Mac. Nëse nuk je zhvillues, mund ta provosh këtë beta të re duke u regjistruar në program, por ne nuk e bëjmë rekomandojeni që në versionet beta, keni disa të meta që mund ta bëjnë Mac-in tuaj të vjetëruar.

Kjo është arsyeja pse rekomandohet gjithashtu që të instalohet në pajisjet sekondare jo-primare sepse në rast të një gabimi të madh që e lë Mac-un të papërdorshëm, bëjeni atë në një pajisje që ne e përdorim vetëm për këto qëllime. Edhe pse zakonisht nuk ndodh, pasi betat zakonisht janë mjaft të qëndrueshme, por natyrisht është më mirë të mos rrezikosh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.