macOS Catalina nuk ofron mbështetje për biblioteka të shumta iTunes

macOS Catalina

Djemtë nga Cupertino kanë konfirmuar përmes një dokumenti të brendshëm që betat që aktualisht i vë në dispozicion të zhvilluesve, siç janë ato që janë pjesë e programit publik beta të macOS Catalina, i cili tani për tani nuk ofron mbështetje për biblioteka të shumta iTunes, një problem për ata përdorues që kanë më shumë se një.

Në prezantimin e macOS Catalina, Apple konfirmoi thashethemet publike që tregonin iTunes do të pushonte së qeni aplikacion për pothuajse gjithçka dhe u nda në tre ato më të vogla: Muzikë, TV dhe Podcast, duke ndjekur të njëjtën rrugë si vitin e kaluar kur Apple Books u pavarësua nga iTunes.

iTunes nuk zhduket

Për momentin dy beta që Apple ka lëshuar për zhvilluesit e macOS Catalina, Ashtulëshuar për përdoruesit e programit publik beta ato nuk na lejojnë të kalojmë midis bibliotekave të ndryshme që kemi ruajtur në iTunes. E vetmja gjë që mund të bëni sapo të instaloni një nga këto beta është të zgjidhni cilën bibliotekë dëshironi të përdorni.

Pjesa tjetër e bibliotekave do të vazhdojë të jetë në të njëjtin vend si më parë, por ne nuk do të jemi në gjendje t'i përdorim ato, të paktën tani për tani, pasi që sipas Apple, kjo do të lejojë qasjen në bibliotekat e ndryshme në azhurnimet e ardhshme, megjithëse nuk ka specifikuar nëse do ta bëjë këtë në betat e ardhshme si një funksion i ri që do të arrijë në azhurnimet e ardhshme të macOS Catalina.

Si të kaloni midis bibliotekave iTunes

Zgjidhni Bibliotekat iTunes

iTunes na lejon të krijojmë biblioteka të ndryshme ku mund të kemi të organizuar të gjithë përmbajtjen në dispozicion. Nëse duam të kalojmë midis bibliotekave të ndryshme që kemi ruajtur në kompjuterin tonë, duhet të shtypim butonin Option vetëm kur ekzekutojmë iTunes (më parë duhet ta mbyllim), pasi nëse është në sfond, nuk do të zbulojë që duam ta ndryshojmë.

Po ta kishit menduar instaloni macOS Catalina beta dhe ju përdorni më shumë se një bibliotekë në iTunes, nuk rekomandohet që ta bëni, të paktën derisa të jetë në dispozicion aftësia për të ndërruar biblioteka.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   John dijo

    Faleminderit për informimin. Faqet e tjera në spanjisht që nuk do t'i reklamoj nuk përmendin këto gjëra që ju bëni. Isshtë vlerësuar.