MacOS High Sierra 10.13 është tani në dispozicion për të gjithë!

Dhe tani mund të themi se versioni zyrtar i macOS High Sierra 10.13 është i disponueshëm për t'u shkarkuar nga Mac App Store për të gjithë përdoruesit e Mac. Apple sapo ka lëshuar zyrtarisht këtë version të ri dhe ne të gjithë jemi të ngazëllyer për ardhjen e tij.

Versionet e reja beta që po mbërrinin këto ditë deri në lançimin e versionit GM që e bëri të qartë se ndryshimet estetike janë shumë të pakta dhe funksionet e reja u përqëndruan drejtpërdrejt në stabilitetin e sistemit, sistemin e ri Apple File, lajmet në Safari, formati i ri standard i HEVC me formatin e videos me definicion të lartë dhe pajtueshmëria e tij me platformat e zhvillimit të realitetit virtual, nga të cilat pamë disa demonstrim interesant në WWDC.

Në versionin e mëparshëm macOS Sierra erdhi një risi e rëndësishme për përdoruesit e Mac, Siri, në këtë rast si me risinë kryesore të këtij versioni të fundit macOS High Sierra të lëshuar sot, ne nxjerrim në pah një risi të rëndësishme, menaxhimin e skedarëve APFS. Në të dy rastet, përveç këtyre, u shtuan karakteristika të tjera të reja, të tilla si ato të përmendura më lart dhe të tjera, por theksimi këtu është se nose po përballemi me një ndryshim rrënjësor, nëse jo se është një vazhdimësi në versionet, një përparim hap pas hapi.

Isshtë e vërtetë që kjo APFS është akoma disi jeshile për përdoruesit e macOS, por është e sigurt që në versionet vijuese djemtë nga Cupertino do të punojnë shumë për ta përmirësuar këtë. Tani këshilla është si ajo e çdo versioni të ri që arrin: Nëse Mac juaj e pranon këtë version të ri, mos hezitoni për një sekondë dhe azhurnoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alcino Oliveira dijo

  asgjë këtu për momentin 🙁 (vigo-spain)

 2.   Joaquin Celada Seco dijo

  Ku është në dispozicion? Asgjë në Madrid. Mos thuaj gjëra pa provuar më parë, të lutem

  1.    Jaime Aranguren dijo

   Unë kam provuar të shikoj Rreth këtij mac / Updates dhe nuk kam më shumë se një azhurnim për iMovie, por duke hyrë në faqen Apple, unë kam parë tashmë lidhjen.

 3.   Roberto J. Cordero dijo

  Megjithëse nuk më duket si një azhurnim në vetvete, DUKE SHPIKUAR të shkarkohet kur bëj kërkimin specifik.

 4.   Skifteri i zi Ruben dijo

  Nuk mund të përdorni Microsoft Office?

  1.    Roberto Sanchez dijo

   le të shpresojmë!

  2.    Jhon Edison Castaño dijo

   Po, është versioni 2011 që nuk mbështetet, por versioni 2016 funksionon mirë.

  3.    Skifteri i zi Ruben dijo

   Jhon Edison Castaño në shënimin e Microsoft disa kohë më parë paralajmëroi se asnjë version nuk do të ishte i pajtueshëm

 5.   Miguel dijo

  Nuk është ende në dispozicion në Meksikë, të paktën në Guadalajara. Pershendetje

 6.   Armando dijo

  La Palma, Ishujt Kanarie pa lajme.

 7.   Antonio J Morales dijo

  Nëse nuk shfaqet në AppStore, kërkoni High Sierra dhe do të shfaqet

 8.   Aleks dijo

  Nëse shkarkoj nga App Store më tregon kur instalon se ka ndodhur një gabim dhe nuk mund të kontrollojë firmuerin. Ndodh dikush tjetër?

 9.   VALERI dijo

  Shkarkimi Në Jalisco, Meksikë. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë me office 2011 dhe 2016, si dhe performancën e tyre dhe veçanërisht atë që do të ndodhë me baterinë.

 10.   Ariel flomenbaum dijo

  Unë e shkarkova atë të hënën nga Sore App dhe unë jam nga Argjentina!

 11.   sanëz dijo

  Unë tashmë kam azhurnuar macbook pro tim me office 2011 dhe gjithçka që punon me gjithçka.

 12.   Luis dijo

  Kam shkarkuar dhe azhurnuar mirë, por disku im i ngurtë tashmë është dehur si në fillim me Sierra. 3 ditë duke punuar mirë, ishte të hapja kapakun dhe në vend që të zgjohesha ...

  Ekran i lumtur "duke ndezur dosjen", domethënë, disku im SSD është ngarkuar.
  Dhe unë kam qenë larg shtëpisë për 15 ditë dhe pa një kopje të TIMEMACHINE.

  Këtë pasdite është koha për të parë se çfarë ka ndodhur dhe për të parë nëse mund të shërohem.

  Pra, më mirë të mos instaloni azhurnimin për sa kohë që këto probleme të vogla nuk zgjidhen, dhe në internet shoh që nuk jam i vetmi që ka ndodhur ...

 13.   Carmelo dijo

  Pas azhurnimit në masOS High Sierra 10.13, nuk mund të transferoj më skedarë më të mëdhenj se 2 GB në një Hard Drive të Jashtëm në formatin MS-DOS (FAT32), kur përpiqem ta bëj marr një paralajmërim që thotë: Elementi «video. mkv »nuk është ju mund ta kopjoni sepse është shumë e madhe për formatin e vëllimit.

  Nuk e kam pasur këtë problem kur kam përdorur ndonjë version të mëparshëm të sistemit operativ.
  Përveç kësaj, unë ende përdor të njëjtën hard disk të jashtëm si zakonisht.

  Kam bërë transferimin e të njëjtit skedar në një memorje USB në formatin APFS, pa ndonjë problem.

  Çfarë mund të bëj që hard drive-i im i jashtëm të funksionojë përsëri, pa pasur nevojë ta riformatoj atë?