macOS Monterey 12.4 rregullon 54 të meta kryesore të sigurisë

Monterey

Dje të hënën Apple u publikua macOS Monterey 12.4 për të gjithë përdoruesit, pas disa versioneve beta për zhvilluesit. Në parim nuk ka shumë ndryshime domethënëse: që aplikacioni Universal Control nuk është më në testim dhe disa cilësime të kamerës që përfshijnë Ekranin Studio.

Por megjithëse kjo nuk ju tërheq vëmendjen, është shumë e rëndësishme të përditësoni Mac-in tuaj në këtë version të ri, në mënyrë që kompjuteri juaj të jetë i mbrojtur mirë. Ky përditësim rregullohet 54 të meta të sigurisë që Apple ka vendosur në macOS dhe ka nxituar ta eliminojë. Pak shaka.

Apple lëshoi ​​dje macOS Monterey 12.4. Një përditësim që do të thotë se Kontroll Universal është i vjetëruar (faza beta) dhe sjell disa ndryshime në kamerën e internetit nga Ekrani në studio. Por gjëja me të vërtetë e rëndësishme për shumicën e përdoruesve është se ky version i ri rregullon 54 të meta dhe dobësi sigurie në macOS, një "rregullim i sigurisë" i ri që vjen në fund të rregullimit të urgjencës 12.3.1 që ndodhi më 31 mars.

10 më të rëndësishmet

Sipas dokumentacionit të publikuar nga ata nga Cupertino për rregullimet e përmendura të cenueshmërisë, këto janë më të rrezikshmet nga 54 që janë rregulluar në këtë përditësim:

 • Kompleti i shoferit : Një aplikacion me qëllim të keq mund të jetë në gjendje të ekzekutojë kod arbitrar me privilegje të sistemit. Rregulloi një problem me aksesin jashtë kufijve.
 • Drejtues i grafikës Intel: Një aplikacion me qëllim të keq mund të ekzekutojë kod arbitrar me privilegje kernel. Rregulloi një problem me prishjen e kujtesës me verifikim të përmirësuar të hyrjes.
 • IOKit: Një aplikacion mund të ekzekutojë kod arbitrar me privilegje kernel.
 • IOMobileFrameBuffer: Një aplikacion mund të ekzekutojë kod arbitrar me privilegje kernel.
 • bërthamë: Një aplikacion mund të ekzekutojë kod arbitrar me privilegje kernel. Rregulloi një problem me prishjen e kujtesës me verifikim të përmirësuar.
 • Launch Services: Një proces i izoluar mund të jetë në gjendje të anashkalojë kufizimet e sandbox. Rregulloi një problem aksesi me kufizime shtesë të sandbox në aplikacionet e palëve të treta.
 • libxml2: Një sulmues në distancë mund të shkaktojë një mbyllje të papritur të aplikacionit ose ekzekutim arbitrar të kodit. Rregulloi një përdorim pas problemit falas me menaxhimin e përmirësuar të kujtesës.
 • Shfletimi Privat Safari: Një uebsajt me qëllim të keq mund të jetë në gjendje të gjurmojë përdoruesit në modalitetin e shfletimit privat të Safari.
 • Përditësimi i softuerit: Një aplikacion keqdashës mund të ketë akses në skedarë të kufizuar. Ky problem është rregulluar duke përmirësuar të drejtat.
 • Wi-Fi: Një aplikacion mund të ekzekutojë kod arbitrar me privilegje kernel. Rregulloi një problem me dëmtimin e kujtesës me menaxhimin e përmirësuar të kujtesës.

E thënë. Këto janë ato kryesore nga gjithsej 54 dobësi të identifikuara. Pra, sa më shpejt që të mundeni, përditësoni Mac-in tuaj. Vetëm në rast…


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.