macOS Monterey dhe iOS 15 do t'ju lejojë të regjistroni video lojërash nga kontrollues të pajtueshëm

ps5

Siç është normale, në prezantimin e WWDC21 Në gati dy orë, Tim Cook dhe ekipi i tij na shpjeguan vetëm risitë kryesore të versioneve të reja të softuerit për pajisjet Apple këtë vit.

Tani e tutje, zhvilluesit do të testojnë versionet e para beta të këtij programi. Përveç raportimit të defekteve në kompani, ato gjithashtu do të na tregojnë lajmet e "fshehura" që nuk u shfaqën në qendrën kryesore të së hënës. Një interesant ka të bëjë me regjistrimi i videos ndërsa ju kënaqeni me lojën tuaj të preferuar.

Një risi interesante në lidhje me lojërat është zbuluar në betat e para të lëshuara këtë javë. Në këto versione të hershme beta të iOS 15, iPadOS 15 y macOS Monterey Përfshihet aftësia për të kapur dhe ruajtur 15 sekondat e fundit të lojës në çdo kohë duke shtypur një buton të caktuar në kontrolluesin e përputhshëm të lojës që po përdorni për të luajtur për disa sekonda.

Në vend që të kujtohet të filloni dhe ndaloni një regjistrim ekrani gjatë lojrave, kjo karakteristikë e re opsionale lejon përdoruesit e iPhone, iPad dhe Mac të kapin Video 15 sekondëshe thjesht duke shtypur dhe mbajtur butonin Share (ose Krijo) në një kontrollues të përputhshëm të lojës, të tilla si kontrolluesi X / S Series Xbox ose PS5 DualSense.

Një risi e vogël që do të kënaqë ata lojtarë që duan të ndajnë momentet e tyre më epike të lojës në të cilën janë zhytur pa pasur nevojë të lëshoni telekomandën ai me të cilin po luajnë në këtë moment.

Ky është një shembull i atyre lajmeve të vogla që Apple nuk i tregoi në prezantimin e saj të hënën e kaluar. Ata do të shfaqen gjatë javëve të ardhshme ndërsa zhvilluesit testojnë disa nga të parat Betas dhe zbulojini ato. Jo sepse janë të vogla, ato janë akoma interesante.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.