macOS Monterey dhe macOS Big Sur marrin një përditësim sigurie

Pasi Apple më në fund ka lëshuar macOS Ventura, me shumë nga veçoritë që janë testuar në fazat Beta, janë njoftuar veçori të reja për macOS Monterey dhe macOS Big Sur. Këto dy sisteme operative sapo kanë marrë veçori të reja sigurie, të cilat logjikisht janë absorbuar nga macOS Ventura. Por është e vërtetë që ndoshta nuk dëshironi të përditësoni tani derisa të shihni se si funksionon dhe se nuk ka probleme. Sigurisht, mund të ndodhë gjithashtu që nuk mund të përditësoni në versionin më të fundit. Sido që të jetë, nëse keni macOS Monterey ose macOS Big Sur, duhet të përmirësoni. 

Me lëshimin e macOS Ventura, supozohet se çdo dobësi ekzistuese para atij lëshimi është korrigjuar me këtë version të ri. Sidoqoftë, nëse keni një Mac të sapo lëshuar me një sistem operativ më të vjetër, ka të ngjarë të ketë të meta sigurie. Kjo është arsyeja pse si macOS Monterey ashtu edhe macOS Big Sur duhet të përditësohen sa më shpejt të jetë e mundur. Në mënyrë të veçantë, ky përditësim i ri i sigurisë rregullon tre dobësi të gjetura. Sidomos problemet me sistemet AppleMobileFileIntegrity, Ruby dhe Sandbox.

Sa i përket AppleMobileFileIntegrity, ajo që përmendet në shënimet e lëshuara nga Apple, është se një aplikacion mund të modifikojë pjesët e mbrojtura të sistemit të skedarëve. Lidhur me Ruby, mundësia që një përdorues i largët mund ta bënte shkaktojnë dështimin e aplikacionit ose ekzekutimin e kodit arbitrar. Më në fund, në Sandbox, rregullon mundësinë që një aplikacion me privilegje rrënjësore mund të aksesojë informacionin privat.

Pra, tani e dini, nëse jeni një nga ata që kanë një nga këto dy sisteme operative dhe për momentin nuk dëshironi ose nuk mund ta instaloni macOS Ventura, updated për të pasur një mjedis më të sigurt dhe për të distancuar sa më shumë rrjedhjet e mundshme të sigurisë që mund të shkaktojnë shumë probleme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.