macOS Monterey mbërrin zyrtarisht për përdoruesit e Mac

Versioni zyrtar i macOS Monterey sapo është lëshuar nga Apple për të gjithë përdoruesit. Ky version i ri shton risitë në Facetima, kontrollin universal, tekstin e drejtpërdrejtë, shkurtesat e reja, përmirësimet në AirPlay dhe ndryshimin e vogël të dizajnit. Në fakt ky version i macOS pritej nga përdoruesit dhe më shumë pas 10 versioneve beta, gjë që thuhet së shpejti.

Tani është në dispozicion dhe përdoruesit që kanë një nga kompjuterët e mëposhtëm mund ta instaloni tani:

 • iMac 2015 dhe më vonë
 • iMac Pro 2017 dhe më vonë
 • MacBook Air 2015 dhe më vonë
 • MacBook Pro 2015 dhe më vonë
 • Mac Pro 2013 dhe më vonë
 • Mac mini 2014 dhe më vonë
 • 12 dhe më vonë MacBook 2016-inç

Përveç versionit të ri të macOS Monterey, kompania gjithashtu filloi një përditësim për macOS Big Sur 11.6.1 për ata që nuk mund të instalojnë versionin më të fundit të sistemit operativ të tyre. Në këtë version të ri Apple tregon se rregullimet e sigurisë dhe pak gjëra të tjera janë të përfshira.

Komunikoni, ndani dhe krijoni në një nivel tjetër. Shijoni lajmet e mrekullueshme të FaceTime. Zbuloni modelin e përtërirë të Safari. Nxitni imagjinatën tuaj dhe eksploroni mënyra të reja të punës me Kontrollin Universal dhe Shkurtoret. Ngrini nivelin tuaj të vëmendjes me mënyrat e përqendrimit. Dhe shumë e shumë më tepër.

Siç komentuam Ky artikull që kemi publikuar disa orë më parë, ju rekomandojmë që të keni pajisjet gati para se të niseni për tu përditësuar. Sidomos nëse keni një MacBook, ne ju rekomandojmë atë lidhni pajisjen me prizën në rast se kërkon më shumë sesa pritej për t'u instaluar, gjithashtu Sa herë që mundeni, përdorni kabllon për lidhjen me internetin.

Shijoni të rejat në macOS Monterey!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.