macOS High Siera vërteton firmware për ndryshime për të shmangur çështjet e mundshme të sigurisë

Tani është zyrtare. Versioni përfundimtar i macOS High Sierra është tani i disponueshëm për shkarkim përmes Mac App Store dhe pak nga pak po mësojmë për veçoritë e reja që nuk ndikojnë në performancën e këtij versioni të ri, por përqendrohen në përmirësimin ose përsosjen e funksionimit të brendshëm. Para fillimit të versionit përfundimtar të macOS High Sierra, është zbuluar një rutinë që është përgjegjëse për kontrollimin e firmware të Mac-ut tonë për të verifikuar nëse janë bërë modifikime që mund të vënë në rrezik sigurinë e Mac-ut tonë.

Kjo rutinë kujdeset për të kontrolloni Mac ID dhe firmware e tij kundrejt të dhënave të ruajtura në bazën e të dhënave Apple. Nëse gjatë kontrollit gjendet ndonjë modifikim, përdoruesi do të ftohet të dërgojë automatikisht një raport te Apple. Kjo veçori e re është dizajnuar nga inxhinierët e Apple Corey Kallenberg, Xeno Kovah dhe Nikolaj Schlej, dhe e bëri të ditur atë përmes tweet-eve që aktualisht janë hequr nga llogaritë e tyre përkatëse në Twitter.

Ky raport përjashtoni të dhënat e ruajtura në NVRAM nga raporti dhe ata do të lejojnë Apple të kontrollojë nëse ndonjë problem gjendet në Mac-in tonë, por ne nuk e dimë me të vërtetë se çfarë do të bëjë Apple me ato të dhëna. Gjithashtu nuk është e qartë për përdoruesit që kanë modifikuar firmware e tyre Mac Pro 4,1 të duket si Mac Pro 5,1 ose ata përdorues që bëjnë Hackintosh, por gjithçka duket se tregon se nuk do të bëjë asgjë për këtë.

Sipas cicërimave në të cilat Xeno Kovah e bëri të njohur këtë veçori, mesazhi që ai do të na tregojë në lidhje me modifikimin do të shfaqet vetëm një herë, një mesazh që do të na lejojë të ndajmë raportin me Apple ose ta anulojmë atë. Derisa të ndodhë një modifikim tjetër, Apple nuk do të shfaqë më një mesazh të tillë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.