macOS Sierra na lejon të rirregullojmë ikonat në shiritin e menusë

macOS-lejon-lëvizin-ikonat-menu-shiritin

Si zakonisht, sa herë që Apple paraqet një version të ri të një sistemi operativ, në prezantimin kryesor që zakonisht na ofron një pjesë e madhe e lajmeve që do të vijnë me versionin përfundimtar, por disa nga funksionet ruhen gjithashtu kur mbërrin versioni përfundimtar i këtij versioni, i planifikuar për prezantimin e modeleve të reja të iPhone, edhe pse vitin e kaluar u vonua pak më shumë se normalisht dhe nuk mbërriti deri në ditën e fundit të shtatorit . Siri në Mac, Foto-në-figurë, janë disa nga risitë kryesore, ndër të tjera, që do të vijnë në macOS Sierra me versionin përfundimtar, por ato nuk janë të vetmet.

Pak nga pak, të dy përdoruesit që kanë instaluar tashmë beta dhe zhvilluesit që tashmë po adaptojnë aplikacionet e tyre në këtë version të fundit të OS X / macOS, po zbulojnë funksione të reja, të cilat edhe pse nuk ia vlen të përmenden në një fjalim kryesor, mund të ndodhë që për shumë përdorues të mund të jenë një shpëtues për ata që nuk dinë të notojnë.

Tani për tani, beta e parë e macOS Sierra, na lejon të lëvizim sipas dëshirës dhe nevojës sonë, ikonat e ndryshme të shiritit të menusë aplikacione të palëve të treta  që ne kemi hapur në atë kohë, në mënyrë që të mund t'i zhvendosim ato në përputhje me nevojat tona për të qenë në gjendje t'i kemi më pranë. Në versionet e mëparshme, vetëm aplikacionet e sistemit mund të zhvendoseshin, por duket se macOS ka ndryshuar lejet.

Për të lëvizur ndonjë prej këtyre ikonave duhet mbani të shtypur tastin e komandës ndërsa tërhiqni ikonën në vendin e ri. Ky opsion na lejon vetëm ta zhvendosim atë në pozitë, nëse nuk duam që ajo të shfaqet në këtë menu, duhet të shkojmë te preferencat e sistemit për të çaktivizuar opsionin që lejon që ajo të shfaqet në krye të menusë. Për momentin në beta-n e parë ky opsion është i disponueshëm, por nuk do të thotë që në versionin përfundimtar është, ashtu siç ka ndodhur në disa raste, në të cilin Apple, për çfarëdo arsye, e ka çaktivizuar atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Krono dijo

  Me OS X të mëparshëm mund të

 2.   Imazhi i mbajtësit të vendosjes së Diego Guerrero dijo

  Mund të jetë nga Mac OS X 10.7