macOS Ventura kërkon që MacBooks të lejojë lejet përpara se të përdorë një aksesor USB-C

Menaxher i skenës

Pak nga pak do të publikojmë lajmet që për arsye të dukshme kohore nuk u shpjeguan në konferencën e djeshme inauguruese dhe që zhvilluesit po i publikojnë ashtu siç gjenden në beta të parë të macOS po vjen e cila u publikua pas përfundimit të prezantimit të këtij viti të WWDC.

Një nga këto zhvillime ka të bëjë me sigurinë. Çdo aksesor që futni në porte USB-C y Vetëtimë në MacBook-in tuaj do të kyçet derisa t'i jepni lejen për të hyrë në kompjuterin tuaj.

Një veçori e re në lidhje me sigurinë sapo është gjetur nga zhvilluesit që kanë instaluar beta-në e parë të macOS Ventura në kompjuterët e tyre testues. Kur ata kanë dashur të përdorin një pajisje të lidhur me një port USB-C, u është dashur ta bëjnë këtë jepni leje të qartë kështu që ju mund të hyni në Mac.

Nga tani e tutje, MacBook me një procesor Silici i mollës do t'u kërkojë përdoruesve pëlqimin e tyre përpara se një aksesor i jashtëm USB ose Thunderbolt të mund të komunikojë me macOS. Çfarë do të thotë kjo është se kur lidhni një aksesor USB ose Thunderbolt me ​​MacBook-in tuaj, do t'ju duhet t'i jepni atij leje të qartë për të punuar me macOS.

Standardi i ri i sigurisë nuk zbatohet për adaptorët e energjisë, ekranet e pavarur ose lidhjet me një qendër të miratuar nga kompania. Zbatohet vetëm për shpërndarës dhe aksesorë jo të certifikuar duke kërkuar qasje në të dhënat në Mac.

Ky rregull i ri synon të shmangë probleme si ato që ndodhën jo shumë kohë më parë me MacBooks. Apple iu desh të lëshonte një përditësim për macOS vitin e kaluar pas disa kohësh Përdoruesit e MacBook Air dhe MacBook Pro do të dëmtojnë laptopët e tyre duke përdorur një shpërndarës të paautorizuar USB-C. Në këtë mënyrë, synohet të shmangen problemet e përputhshmërisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.