MacBook i ri 12 nuk do të arrinte shpejtësinë e Thunderbolt 3 përmes portës së tij USB Type-C

Ajri i librit USB C mac

Apple i ri 12 ″ Macbook, ultrabook që rrëzoi MacBook Air si laptopin më të hollë të kompanisë, solli me vete një ndryshim rrënjësor i dizajnit që do të vendosë standardin që shumë të tjerë do të ndjekin duke qenë i pari që do të përfshijë portën tashmë të famshme USB Type-C, megjithatë fatkeqësisht dhe nga sa kemi mundur të dimë, kjo portë që integron pajisjet nuk do të mbështesë shpejtësitë e vendosura sipas standardit të Thunderbolt 3.

Intel njoftoi në Computex se lidhja Thunderbolt 3 do të jetë në gjendje të transferojë të dhëna midis kompjuterëve dhe pajisjeve të jashtme periferike me shpejtësi 40 GbpsMe fjalë të tjera, do të jetë teknologjia më e shpejtë midis të gjitha atyre që integrojnë lidhjet e tjera sot. Duke qenë edhe dy herë më i shpejtë se paraardhësi i tij, Thunderbolt 2, i cili gjendet në shumë kompjuterë aktualë të Apple.

bubullimë 3-usb tip c-0

Ndryshimet më të mëdha që do të shohim në Thunderbolt 3 është mbështetja për protokollin USB dhe një distancim i lidhjeve të pronarit duke supozuar këtë herë të njëjtin lidhës USB Type-C. Për të dalluar Thunderbolt nga lidhësit USB Type-C në përdorim, ne do të duhet të kontrollojmë nëse ato përfshijnë logon e rrufesë aq karakteristike, pasi që përndryshe kjo do të tregonte se ato nuk do të ishin të përputhshme dhe do të funksiononin vetëm brenda protokollit dhe shpejtësisë së transferimit të USB 3.0, pra do të qëndronte në një 5Gbps modeste, e cila është ajo që do të ndodhte në MacBook aktual 12.

Thunderbolt 3 është krijuar për të ekzekutuar me patate të skuqura të reja Intel Skylake, i cili do të dorëzohet në gjysmën e dytë të vitit më shpejt, dhe 30 laptopë dhe desktopë të tjerë pritet të mbështesin teknologjinë lidhëse për dërgesë deri në fund të vitit. Kështu, përdoruesit e Mac që duan të ndryshojnë ose blejnë një kompjuter të ri, do të duhet të presin që këto Skylake të bazuara në Mac të shfaqen.

Përdoruesit do të jenë në gjendje të ngarkojnë të tyre laptopë me Thunderbolt 3, në gjendje të japin deri në 100 vat energji. Edhe Thunderbolt 3 do të lejojë lidhjen e dy monitorëve me rezolucion 4K në të njëjtin kompjuter njëkohësisht me një kabllo të vetme, duke qenë nga ana tjetër e aftë të transferojë një film 4k nga një pajisje e jashtme e ruajtjes në një PC në 30 sekonda.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.