Një malware për Mac që merr kamerën dhe merr pamje nga ekrani

Sigurisht që nuk mund të themi se malware nuk ekziston për macOS, por nëse është e vërtetë që ato nuk janë të zgjatura si ato që shohim në sistemet e tjera operative. Ne gjithmonë përsërisim se kjo është për shkak të disa faktorëve dhe kryesorja është instalimi i aplikacioneve ose mjeteve të palëve të treta.

Nëse jeni një nga përdoruesit që instaloni gjithmonë aplikacione zyrtare, nuk keni pse të frikësoheni në këtë drejtim, por përkundrazi, herë pas here ju bëni "blerje" nga faqe jozyrtare ose të ngjashme Possibleshtë e mundur që kompjuteri juaj mund të jetë i ndjeshëm ndaj një prej këtyre infeksioneve malware.

Studiuesi i sigurisë SynAck Patrick Wardl ka zbuluar një malware të ri që ndikon drejtpërdrejt në kamerat e Mac-ve tanë duke lejuar aktivizimin e kamerës në internet nga distanca. Me këtë dhe siç tregohet në faqen e internetit 9to5Mac, hakerat do të merrnin bëni fotografi, bëni fotografi dhe madje do të ishin në gjendje të dinë çelësat që po shtypim.

Duket sikur ky pajisje është një variant i Fruitfly dhe Nuk është e re për macOS pasi ka kohë që endet në fusha të ndryshme në rrjet, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara, ku është zbuluar numri më i madh i përdoruesve të infektuar. Tani me lajmet në duart e vetë Apple dhe me këto adresa tashmë të "mbuluara" pritet që më shumë përdorues të mos infektohen.

Pasi analizoi variantin e ri të këtij malware, Wardle ishte në gjendje të dekriptonte disa fusha rezervë që ishin të koduara në softuerin me qëllim të keq. Për habinë e tyre, fushat e prekura u mbajtën në dispozicion. Brenda dy ditëve nga regjistrimi i një prej adresave, rreth 400 Mac ishin infektuar kur lidheshin me serverin, shumica e tyre ndodheshin në Shtetet e Bashkuara. Megjithëse Wardle nuk bëri asgjë më shumë sesa të shikonte adresën, emrat e përdoruesve dhe IP-në e kompjuterëve Mac që lidheshin me serverin e tij, të cilët kishin aftësinë të përdorin softuer me qëllim të keq për të spiunuar përdoruesit që ishin infektuar pa e ditur.

Kjo na mëson disa gjëra, dhe kjo është se malware që ne gjejmë të shpërndarë në rrjet është po aq i keq për përdoruesit e Mac-së sa edhe në platformat e tjera dhe vetëm me mendje të shëndoshë mund të shmangim infektimin. Logjikisht ekziston edhe faktori "fat i keq" por Zakonisht këto infeksione nga malware janë për shkak të mos qenë të vëmendshëm kur kemi qasje në disa faqe në internet ose shkarkojmë diçka që nuk duhet. Nga ana tjetër, e vetmja gjë që është arritur është prishja e privatësisë së përdoruesit, por Mac do të vazhdojë të funksionojë pa ndonjë problem.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.