Malware-i MacOS u rrit me 1000% në vitin 2020

Në rast se dikush ende mund të mendojë se viruset, malware dhe kështu me radhë ishin një gjë e Windows, ata janë shumë të gabuar. Meqenëse Windows është platforma më e përhapur në botë, ajo është shënjestra kryesore e hakerave. Sidoqoftë, me rritjen e macOS, edhe ky po bëhet qëllimi juaj.

Malware është bërë, nga miqtë e të tjerëve, një përparësi në vitet e fundit, me vitin 2020 që është viti në të cilin është rritur më shumë. Aq shumë e ka rritur atë tejkaluar të gjitha malware-et e krijuara për macOS midis 2012 dhe 2019. Në Windows ishte edhe më keq.

malware në macOS

Sipas djemve të Atlas VPN, malware në Windows ka qenë 135 herë më i lartë tek ai i destinuar për ekosistemin macOS, edhe kështu, kjo u rrit me më shumë se 1000%. Konkretisht, 674.273 mostra të reja të malware u gjetën në vitin 2020, krahasuar me 56.556 të zbuluara në 2019. Në 2018, numri i kërcënimeve ishte 92.570.

Nga Atlas VPN ata sigurojnë që:

Kontribues në këtë rritje rekord të kërcënimeve është fakti se softueri i ri me qëllim të keq tani është më i lehtë për tu inxhinieruar se kurrë. Sot, hakerat nuk kanë nevojë as për aftësi të përparuara të programimit pasi ata mund të blejnë kod të gatshëm të malware, ta përshtatin atë me nevojat e tyre me pak kodim dhe të krijojnë një kërcënim krejt të ri.

2021 duket se tani për tani nuk do të lihet pas. Disa javë më parë, studiuesit zbuluan malware-in Harabeli i argjendtë, malware i parë që synon të dy kompjuterët menaxhohet nga një procesor Intel si Apple M1.

Lidhur me platformën Microsoft, studiuesit zbuluan më shumë se 91 milion mostra malware në 2020, praktikisht të njëjtën shumë si në 2019.

A ka ardhur koha për të instaluar një antivirus në Mac-in tonë?

Varet. Si përdorues i rregullt i të dy Windows-it (si dhe i macOS), kam disa vite që nuk përdor asnjë lloj antivirus përtej atij që Microsoft përfshin të pagëzuar si vendas Windows Defender.

Padyshim, unë e di se cilat faqe fut dhe çfarë përmbajtje shkarkoj, pra Nuk kam nevojë të instaloj ndonjë masë shtesë mbrojtjeje së cilës më ofron Microsoft.

Nëse numri i kërcënimeve vazhdon të rritet, ka të ngjarë që Apple të detyrohet krijoni një sistem mbrojtjeje, një lloj antivirus edhe nëse nuk doni ta quani ashtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.