Malwarebytes gjen malware të ri në OS X

Mac-Hacking-0 Malware

Thomas Reed, Hetuesi Kryesor për Malwarebytes, njofton malware të ri në një aplikacion. Këtë herë është një malware që ndikon drejtpërdrejt në Mac duke hyrë në Aplikim i avancuar i Mac Cleaner dhe i ofron përdoruesit një zgjidhje për problemet false në këmbim të blerjes së softverit specifik për të. E vërteta është se mund të themi se është një lloj "spam" i aplikacioneve të tjera të futura në të, në mënyrë që përdoruesit më pa përvojë ta blejnë atë softuer.

Ky malware instalohet vetë në Mac dhe më pas paraqitet si një mjet pastrimi do të na kërkojë të shkarkojmë programe të tjera pastrimi për pajisjet tona me rastin e pagesës. Skedari që fshihet në Advanced Mac Cleaner (softueri i zhvilluar nga PCVARK) bëhet pronari i rreth 230 llojeve të skedarëve në Mac-in tonë dhe kjo do të thotë që për të hyrë në to përdoruesi kaloi nëpër malware më parë dhe kjo kërkonte që mjeti të paguante për të hapje

malware

Në fakt, ky lloj malware mund të zbulohet me sy të lirë nga çdo përdorues, por është e qartë se jo të gjithë përdoruesit kanë përvojë ose janë aq të vetëdijshëm për atë që një softuer na kërkon të punojmë dhe është e mundur që më shumë se një të jetë mashtruar. Në foton më sipër mund të shihni veprimin e malware-it që na çon drejtpërdrejt në një faqe në internet në vend që të na dërgoni në Mac App Store (imazhi i sipërm) për të blerë atë aplikacion të supozuar duke hyrë në një faqe në internet plot me reklama, banderola dhe të tjera, kështu që është lehtësisht të dallueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.