Duket se testi i glukozës në gjak i Apple është serioz

sensori i pasëm Apple Watch 6

Një patentë e re nga Apple tregon se sistemi i monitorimit të glukozës në gjak nuk është vetëm fjalë. Duket se ata vërtet po punojnë për të dhe megjithëse jemi të sigurt që nuk do të jetë e lehtë të gjithë këta njerëz që kanë nevojë të kontrollojnë nivelin e glukozës çdo ditë ata mund të gjenin një alternativë shumë të mirë.

E vërteta është se patentat nuk mund të jenë pika e kthesës dhe më pak në Apple sesa patenta "edhe ajrin që thith" por sigurisht kjo patentë e re e botuar nga Apple Insider kjo mund të ndryshojë jetën tonë të implementohet në një orë inteligjente nga kompania Cupertino.

Patenta flet për një njehsor jo-invaziv

Patenta e glukozës në gjak

Importantshtë e rëndësishme të theksohet se pjesa tjetër e funksioneve nuk mund të ndikohet nga kjo dhe për këtë arsye është një sfidë e madhe për të gjithë inxhinierët e Apple për ta arritur atë. Në këtë rast, ato kanë qenë të lidhura me një rrezatim elektromagnetik terahertz. Thjesht shpjeguar se do të ishte një lloj vale elektromagnetike që do të jetë në gjendje të tregojë nivelin e glukozës në gjak falë thithjes së indeve. 

Duket e komplikuar dhe është. Ne nuk mund dhe nuk duhet të jemi nën asnjë iluzion në lidhje me këtë patentë të re pasi që është shumë larg, por nëse mund të zbatohej në Apple Watch, nuk do të shërbente vetëm për të zbuluar nivelet e glukozës, do të ishte në gjendje të zbulonte edhe gjendje të tjera të lëkurës.

Duket se Apple është serioz në lidhje me zbatimin e kësaj veçorie Dhe megjithëse është vetëm një patentë, ne shpresojmë që kjo të jetë një nga ato që përfundoni t'i shihni në një mënyrë reale në një pajisje Apple. Padyshim që do të ishte një përparim spektakolar dhe do të shmangte detyrimin për të kryer një birë ose implantimin e një sensori nënlëkuror (të tillë si ai që përdoret tashmë sot) për të matur këtë vlerë të rëndësishme për njerëzit me diabet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.