Mbani kohë pas kohe në Monitorimin e Aktivitetit të Mac-ut tuaj

Monitor aktiviteti

Të gjitha makineritë kanë nevojë për ato Kujdesi dhe mirëmbajtja në mënyrë që ata gjithmonë të performojnë në njëqind përqind të kapacitetit të tyre. Por shumë herë e harrojmë atë. Ne zakonisht nuk e zbrazim qesen e fshesës me korrent derisa të kuptojmë se nuk po thith, ose kurrë nuk shohim presionin e gomave të makinës derisa të ketë një problem.

Mac-u ynë është akoma një makinë si çdo tjetër. Ne kemi një shërbim të madh të quajtur Monitor aktiviteti, dhe ne i drejtohemi vetëm kur kompjuteri ynë është i ngadaltë ose i bllokuar. Herë pas here duhet ta ruajmë atë.

Monitori i Aktivitetit në Mac tuaj është një nga ato mjete që ne kurrë nuk i përdorim dhe që duhet të bëjmë herë pas here. Ju nuk duhet të jeni një ekspert kompjuteri për ta parë atë herë pas here dhe për të parë se të gjitha funksionimi i Mac-ut tuaj është i saktë.

Hapeni pa frikë dhe shikoni informacionin që ju jep. Shkoni te Launchpad, Other, Activity Monitor dhe do të jeni në gjendje të vëzhgoni në kohë reale se çfarë po bën kompjuteri juaj.

Kategoritë

Sapo të hapni do të shihni pesë kategori të ndryshme. Secila prej tyre është një ekran ku ju tregon të gjitha informacionet e hollësishme të kategorisë në fjalë.

 • CPU: Ju mund të shihni se çfarë procesesh po ekzekuton procesori juaj Mac.
 • Kujtim: Ju tregon se cilat aplikacione përdorin RAM dhe sa prej tyre. E rëndësishme nëse keni vetëm 8 GB.
 • pushtet: Thelbësore nëse përdorni MacBook. Kontrolloni se cilat aplikacione përdorin më shumë energji në mënyrë që të menaxhoni më mirë jetën e baterisë. Në një iMac është e parëndësishme.
 • Disko: E rëndësishme gjithashtu nëse nuk keni kapacitet të mjaftueshëm.
 • e kuqe: Monitoron rrjetin. Shikojeni herë pas here në mënyrë që të mos merrni ndonjë surprizë, veçanërisht nëse shkoni me zemër të zhveshur pa antivirus.

 

Monitor aktiviteti

Ju ofron shumë informacione për secilin proces specifik.

Çfarë të dhënash na tregon

Ndërsa ndryshoni në secilën prej ekraneve të listuara më sipër, kjo ju tregon a tabela e të dhënave, të cilat mund të renditen sipas kolonave. Kliko me të djathtën në një kokë kolone dhe mund t'i shikosh ato siç dëshiron.

Në fund paraqet disa grafikë shumë interesante në varësi të kategorisë në të cilën jeni. Për shembull, në CPU mund të shihni se sa i "ngarkuar" është procesori juaj në kohë reale. Në energji, është e rëndësishme të shihni konsumin sidomos nëse jeni duke tërhequr baterinë.

Ju mund të keni më shumë informacioni i secilit proces konkretisht, në rast se mendoni se funksionimi i tij nuk është adekuat. Në secilën nga tabelat, klikoni dy herë në aktivitetin specifik dhe do t'ju tregojë një dritare të re me shumë informacione në lidhje me këtë aplikacion.

Kjo ju tregon procesin kryesor, sa përqind e CPU po perdorni, sa RAM, të dhëna statistikore, të dhëna y portet e hapura. Nëse shihni diçka që nuk ju pëlqen, mund të ndaloni aktivitetin duke shtypur kryqin e ndalimit në shiritin e veglave.

Duke parë këtë, nuk duhet të trembë ju që të shikoni në Monitorin e Aktivitetit herë pas here dhe të shihni se gjithçka është pak a shumë normale. A mund të zbuloni ndonjë proces se po harxhon më shumë burime sesa duhet dhe po përpiqet ta korrigjojë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.