Mbretëria e Bashkuar forcon rrethimin e lirisë ndaj Apple me Njësinë e re të Tregjeve Dixhitale

Uk dhe mollë

Ne vazhdojmë me çështjen e monopolit. Këtë herë nuk është një ankesë apo luftë për të parë nëse Apple ka ushtruar një monopol. Por nëse flasim për monitorimin që Apple nuk e ushtron atë në të ardhmen afatshkurtër dhe afatmesme. Në Mbretërinë e Bashkuar, ata kanë krijuar Njësinë e Tregjeve Dixhitale, e cila do të sigurojë që platforma të tilla si App Store të jenë të hapura dhe të ketë konkurrencë, duke garantuar kështu që tregu nuk është e dominuar nga ndonjë kompani e veçantë.

Në Prill, MB u krijua Njësia e Tregjeve Dixhitale (DMU) nën Autoritetin e Konkurrencës dhe Tregjeve. Me kompetencat e dhëna kohët e fundit, kjo njësi e re tani do të jetë në gjendje të përcaktojë kompanitë e mëdha të teknologjisë si një "Shtet Strategjik i Tregut". Kompanitë me status të kësaj natyre duhet të "ndjekin rregulla të reja të sjelljes së pranueshme". do të synojë të rritë konkurrencën dhe rritjen e ekonomisë. Njësia e Tregjeve Dixhitale do të ketë fuqinë për të përcaktuar kompani teknologjike që kanë fuqi të konsiderueshme dhe të ngulitur në treg. Do t'i referohet atyre si kompani me "Statusin Strategjik të Tregut". Kjo do t'u kërkojë atyre të ndjekin rregulla të reja të sjelljes së pranueshme me konkurrentët dhe klientët në një masë që do të përfitojë nga publiku dhe do të nxisë rritjen dhe inovacionin në të gjithë ekonominë.

Njësia e Tregjeve Dixhitale ishte filloi në një mënyrë jo-ligjore brenda Autoritetit të Konkurrencës dhe Tregjeve, në Prill. Do të punojë së bashku me kompanitë për të injektuar konkurrencë më të fortë në sektorin e teknologjisë dixhitale. Rezultati do të jetë: më shumë inovacion dhe kushte më të drejta për bizneset në Mbretërinë e Bashkuar. Këto përfshijnë fillestarë dhe botues të lajmeve. Si dhe reklamuesit. Kjo do të sjellë mundësi dhe kontroll më të mirë për konsumatorin, duke e bërë më të lehtë për njerëzit që të marrin biznesin e tyre diku tjetër.

Apple ka të gjitha fletët e votimit për t'u bërë një kompani e quajtur "Shteti i tregut strategjik" sipas Mbretërisë së Bashkuar.

Angli

Ndërsa asnjë kompani nuk renditet dhe përcaktohet drejtpërdrejt si 'Statusi Strategjik i Tregut', Britania e Madhe ka qenë e tillë duke shtuar hetimet dhe shqetësimet e saj kundër Apple. Mbretëria e Bashkuar dhe të tjerët kanë qenë duke hetuar Apple për shqetësimet se ajo ka një pozitë dominuese në tregjet në të cilat operon, një retorikë kundër së cilës Apple ka shtyrë me forcë. Vendet janë gjithashtu të shqetësuara për sjelljen e pretenduar anti-konkurruese të ndërmarrë nga Apple.

Kujtojmë që, për momentin, Apple lejon përdoruesit të shkarkojnë vetëm aplikacione në iPhone dhe iPad nga platforma e saj ‌App Store‌, të cilat i kontrollon. Apple duhet të miratojë të gjitha aplikacionet që shkojnë në dyqan, dhe ka pasur presion në rritje për kompaninë për të lejuar përdoruesit të "shkarkojnë" aplikacione përtej platformës App Store. Si pjesë e propozimit të ri, Njësia e Tregjeve Dixhitale mund t'u kërkojë kompanive të shmangin kufizimin e përdoruesve në një shërbim specifik ose "të paracaktuar" për të shmangur kufizimin e konkurrencës. Kjo kërkesë e re do të degëzohej nën një të re "Kodi i detyrueshëm i sjelljes" që kompanitë e teknologjisë duhet të ndjekin.

Nëse një kompani nuk ndjek kodin, mund të jetë subjekt i gjobave ose mund të detyrohet të anulojë vendimet. Një kod i ri i detyrueshëm i sjelljes është i detajuar në kompetencat e Njësisë. Ai do të përcaktojë atë që pritet nga kompanitë në drejtim të tregtisë së drejtë, opsioneve të hapura dhe besimit dhe transparencës. Kjo mund të përfshijë platforma teknologjike që nuk u bëjnë presion klientëve të tyre për të përdorur shërbime partnere të paracaktuara ose të detyrueshme. Edhe për të siguruar që kompanitë e palëve të treta që varen prej tyre nuk janë të bllokuara për të bërë biznes me konkurrencën. Kodi do të mbështetet nga fuqitë e forta të hetimit dhe zbatimit.

Dënimet mund të lëshohen në formën e gjobave me një maksimum prej 10 përqind të xhiros të një kompanie për shkeljet më të rënda. Njësisë gjithashtu mund t'i jepen kompetenca për të pezulluar, bllokuar dhe ndryshuar sjelljen e thyerjes së kodit nga gjigandët e teknologjisë. Një implikim i drejtpërdrejtë për Apple mund të jetë që Njësia e Tregjeve Dixhitale të mbivendosë vendimet që merr lidhur me ‌App Store‌.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.