Me MacOS Monterey vijnë shkurtore në Mac

Të gjithë ne që kemi një iPhone ose iPad kemi bërë tashmë disa "hapa të parë" me funksionin e ri të shkurtoreve që u implementua me të iOS 13 y iPadOS 13. Dhe e vërteta është se ato funksionojnë shumë mirë dhe janë mjaft praktike. Me një klik të vetëm në një ikonë, ju mund të ekzekutoni detyra të ndryshme që pa një shkurtore të tillë do të ishin më "të lodhshme".

Dhe dy vjet më vonë, ata më në fund goditën Macs. Në WWDC21 të përfunduar së fundmi, shkurtesat për t'u përfshirë në macOS Monterey. Zhvilluesit që tashmë janë duke testuar beta, tashmë po luajnë me ta.

Një nga karakteristikat kryesore të prezantuara me macOS Monterey është aplikacioni "Shortcuts". Pasi u njoftua zyrtarisht gjatë konferencës së WWDC21, versioni i ri i softuerit Macs është lëshuar tashmë në beta për zhvilluesit, të cilët do ta testojnë dhe lustrojnë atë derisa të lëshohet versioni përfundimtar për të gjithë përdoruesit, kur të mbarojë vera. Kjo është hera e parë që aplikacioni Shortcuts është në dispozicion në një Mac.

Në vitin 2018, Apple ndryshoi emrin e aplikacionit "Workflow" në "Shortcuts«, Por vetëm në vitin 2019 me iOS 13 dhe iPadOS 13 kjo kërkesë u përfshi në iPhone dhe iPad.

Lejon përdoruesit të krijojnë macros për të ekzekutuar detyra specifike në pajisjet tuaja. Këto sekuenca detyrash mund të krijohen nga përdoruesi dhe të ndahen në internet përmes iCloud. Ata shpejt u bënë hit.

Që atëherë, Apple ka përmirësuar përvojën, duke bërë që aplikacionet të funksionojnë në shkurtore më të shpejtë, duke shtuar veprime të reja dhe më shumë funksione.

Dhe në WWDC 2021 këtë vit, Apple njoftoi se aplikacioni "Shortcuts" do të vinte te Macët me macOS Monterey më vonë këtë vit. Me beta-në e zhvilluesit tani të disponueshëm, tani është e mundur të shikoni paraprakisht aplikacionin dhe mënyrën e funksionimit të tij. Gjëja më e mirë është që të gjithë Mac-et që mund të azhurnohen në macOS Monterey do ta kenë të integruar këtë aplikacion. Bravo


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.