Me watchOS 7.6, funksioni ECG i Apple Watch arrin 30 rajone të reja

Funksioni EKG i Apple Watch kursen një jetë në Euriopa

Funksioni EKG erdhi në Apple Watch me fillimin e Serisë 4, më shumë se 2 vjet më parë, megjithatë, për shkak të faktit që i duhet të kapërcejë një seri procedurash në secilin prej vendeve ku Apple dëshiron të ofrojë këtë funksion, procesi i birësimit ka qenë më i ngadaltë sesa Apple do të priste fillimisht.

Gjatë javëve të kaluara, kësaj veçorie i është dhënë vlera në Kinë dhe Australi. Por me lëshimin e watchOS 7.6, kjo veçori është tani në dispozicion në 30 vende të reja, siç mund ta shohim në detajet e versionit në faqen e internetit të Apple.

Ky version i ri i watchOS, përveç mbështetjes për aplikimin EKG, mbështetje për funksionin e parregullt të njoftimit të rrahjeve të zemrës. Rajonet e reja ku mund të përdoret tashmë funksioni i elektrokardiogramës së Apple Watch Series 4 e tutje janë:

 • andorra
 • Anguilla
 • Antigua y Barbuda
 • Brunei
 • Bullgari
 • Ishujt Cook
 • Chipre
 • Dominica
 • Estoni
 • Fiji
 • Territoret Jugore Franceze
 • Gjibraltar
 • Guadalupe
 • gërnzi
 • Haití
 • Ishulli i Njeriut
 • triko
 • Monaco
 • Montserrati
 • Naurua
 • Ishujt Norfolk
 • Seychelles
 • Sllovenia
 • Shën Barthélemy
 • Shën Helena
 • Shën Kitts dhe Nevis
 • St Martin
 • Shën Vincenti dhe Grenadinet
 • Ukrainë
 • Qytetit të Vatikanit

Si funksionon EKG-ja

Duke trokitur në sensorin e rrahjeve të zemrës të integruar dhe aplikacionin e rrahjeve të zemrës të integruar, njoftimi për Rregullimin e Rrahjeve të Zemrës e vë përdoruesin nëse rrahjet e zemrës së tyre kanë qenë mbi ose nën normën e rekomanduar ndërsa janë në gjendje boshe për 10 minuta.

Lëkundje të tilla pa ndonjë arsye të dukshme mund të jenë tregues të rrahjeve të zemrës potencialisht të rrezikshme dhe të çojnë në gjendje më serioze, siç është fibrilacioni atrial (AFib).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.