Kaspersky Password Manager ka krijuar fjalëkalime të lehtë për t’u menduar

kapersky

Sigurisht që është të ndihesh i mashtruar. Rezulton që ju blini softuer për të pasur skedarët tuaj të koduar dhe të sigurt, dhe rezulton se për një kohë, fjalëkalimet e krijuara nga aplikacioni në fjalë ishin shumë lehtë për t’u marrë me mend.

Nëse jeni duke përdorur Kaspersky Manager Manager Për të kriptuar skedarët tuaj, kontrolloni fjalëkalimet e krijuara dhe ndryshoni ato, sepse mund të jetë e lehtë për t'u hamendur nga një haker pak i zgjuar. Thashë, të ndjehem i mashtruar, pa dyshim.

Nëse keni përdorur Kaspersky Password Manager (KPM) në Mac tuaj për një kohë, mund t'ju duhet të krijoni disa fjalëkalime të reja. Një studiues i sigurisë ka zbuluar dy defekte që një haker thjesht mund t’i duhet të provojë 100 fjalëkalime për të gjetur tuajat të krijuara me KPM. Çfarë pëlhure, z. Kaspersky.

ZDNet ka publikuar një raportojnë ku ai shpjegon se këto fjalëkalime të gabuara janë ato të gjeneruara nga KPM deri në Tetor 2019. Gabimi i madh i bërë nga KPM ishte përdorimi i kohës aktuale të sistemit në sekonda si një gjenerator i numrave pseudo-rastësor.

Kjo do të thotë që çdo kompjuter me Kaspersky Password Manager të instaluar në botë do të gjenerojë saktësisht të njëjtin fjalëkalim në një sekondë të caktuar. Për shembull, ka 315619200 sekonda midis 2010 dhe 2021, kështu që KPM mund të gjenerojë një maksimum prej 315619200 fjalëkalimesh për një grup të caktuar karakteri. Një sulm ndaj formë bruto do të duheshin vetëm disa minuta për të thyer çelësin.

Raporti vë në dukje se për shkak se faqet e internetit shpesh tregojnë kohën e krijimit të llogarisë, kjo do të linte përdoruesit e KPM e prekshme nga sulmi forcë brutale prej rreth 100 fjalëkalimesh të mundshme.

Kaspersky ka njohur problemet, dhe ka konfirmuar publikisht se tani ekziston një sistem i ri i gjenerimit të fjalëkalimeve. Gjithashtu ka treguar që për siguri, nëse po përdorni KPM para tetorit 2019, këshillon që të gjitha fjalëkalimet e krijuara nga aplikacioni të ndryshohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.