Menaxheri i fjalëkalimit Dropbox do të jetë falas nga Prilli

Menaxheri i fjalëkalimit në Dropbox

Kur bëhet fjalë për menaxhimin e fjalëkalimeve tona në një Mac, ne kemi në dispozicion një numër të madh të zgjidhjeve, praktikisht të gjithë të paguar, përveç keychain Apple, edhe pse kjo është e kufizuar vetëm në fjalëkalimet e faqeve të internetit pasi nuk na lejon të ruajmë lloje të tjera informacioni.

Muajin e kaluar, LastPass njoftoi atë shërbimi juaj falas do të kufizohej në një pajisje të vetmePrandaj, për të vazhduar përdorimin e tij, ishte e nevojshme, po ose po, të bëhej përdorimi i një prej abonimeve të ndryshme që na ofron. Dje, data nga e cila filloi të paguhej LastPass, Dropbox njoftoi atë menaxheri i tij i fjalëkalimeve bëhet falas.

Dropox ishte një nga shërbimet e para për ruajtjen e reve që u bë popullor në të gjitha ekosistemet. Sidoqoftë, ndërsa Google, Apple dhe Microsoft kanë nisur zgjidhjet e tyre për ruajtjen e reve, kompania ka humbur klientët.

Larg nga kryqëzimi i krahëve të saj, kompania ka filluar zgjidhje të ndryshme për të mbani klientët tuaj dhe tërheqni të rinj. Kompania nisi një menaxher fjalëkalimesh vitin e kaluar, një menaxher që ishte në dispozicion vetëm për klientët që paguanin, por që nga prilli, ai do të jetë falas për të gjithë.

Gjysmë falas, pasi që po do t'ju lejojë të ruani vetëm deri në 50 fjalëkalime. Nëse e tejkalon atë numër, do të duhet të zgjedhësh një nga planet e ndryshme të pagesave të ofruara nga kompania. Të gjithë përdoruesit e Dropbox do të jenë në gjendje të përdorin menaxherin e fjalëkalimeve me sinkronizimin automatik në deri në 3 pajisje.

Menaxheri i fjalëkalimit Dropbox është shumë e ngjashme me zgjidhjen e ofruar nga të dy 1Password dhe LastPass, kështu që nëse po mendoni të migroni fjalëkalimet tuaja në një platformë tjetër, ndryshimi nuk do të jetë traumatik.

Disa zëra sugjerojnë që Apple mund të jetë duke punuar në një version me të veçori të reja për aplikacionin Keychain, një shërbim që është tashmë i disponueshëm në formën e një shtojce për Google Chrome dhe Microsoft Edge në Windows.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.