Si të menaxhoni kërkesat për fjalëkalimin e hyrjes në macOS

macOS-Lartë-Sierra-1

Kur krijojmë një llogari përdoruesi në macOS, sistemi na kërkon të fusim fjalëkalimin dy herë dhe më në fund na kërkon të fusim udhëzime për, që në rast të harrimit të saj, na tregoni diçka që na bën ta kujtojmë.

Kjo për disa përdorues mund të jetë një shpëtim i jetës, por për të tjerët është një mënyrë për të pasur sigurinë e Mac-ut të tyre në fjalë. Prandaj kam vendosur t'ju shpjegoj si të menaxhojmë këtë mënyrë pune macOS.

Nëse dëshironi të menaxhoni dhe çaktivizoni treguesit e fjalëkalimit, ne duhet të hyjmë në menaxhimin e përdoruesit të sistemit, për të cilin duhet të ndjekim hapat e mëposhtëm:

  • Ne hapim Preferencat e Sistemit dhe Hyni në Panelin e Kontrollit> Përdoruesit dhe Grupet
  • Klikoni në dry në pjesën e poshtme të majtë dhe futni fjalëkalimin e administratorit
  • Tani duhet të klikoni Opsionet e fillimit
  • Ne çaktivizojmë kutinë Shfaq aluzionet e fjalëkalimeve

Ajo që ne arrijmë me atë që kemi shpjeguar deri më tani është që sistemi e kupton se kur gabojmë një më shumë se tre herë Fjalëkalimi kërkesa për fjalëkalim do të zhduket, duke ju dhënë një shtresë shtesë sigurie. Deri më tani gjithçka është shumë e thjeshtë, por nëse doni të shkoni pak më tej, mund ta bëni të gjithë këtë duke përdorur një komandë për Terminalin: 

defaults shkruaj com.apple.loginwindow RetriesUntilHint -int 0

Pra, nëse jeni një person që gjithmonë merrni të gjitha masat që ekzistojnë për sa i përket mundësive të sigurisë në sistem dhe jeni të sigurt që nuk do të harroni fjalëkalimin e administratorit, Mund të provoni atë që ju kam treguar në këtë artikull. 

Nëse, nga ana tjetër, tentoni të harroni fjalëkalimet tuaja, shmangni një pije të keqe dhe lini të aktivizuara kërkesat e fjalëkalimeve në mënyrë që macOS t'ju ndihmojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.