Menaxhoni butonin SHIFT

CAPSEE. LETRAT E KAPITALIT

Në një moment gjatë udhëtimit tonë me pajisje kompjuterike, ne do të kemi hasur në PC që kishin karakteristikën e të pasurit një tastierë në të cilën ishte e mundur të shihej qartë nëse ishin aktivizuar apo jo shkronjat e mëdha ose të paktën që nëse nuk ishin, do të del një tregues në ekran sa herë që e shtypim.

Tani, ju keni bërë hapin në të mushama Dhe siç mund ta keni parë në të gjitha tastierat, ekziston një LED i gjelbër në butonin e ndërrimit që ndizet kur aktivizohen shkronjat e mëdha.

Pavarësisht, ka njerëz që vazhdimisht e kuptojnë se pasi kanë shkruar disa fjalë, të gjithë i kanë shkruar me shkronja të mëdha. Kjo për shumicën e rasteve për faktin se ata që po shtypin duhet të shikojnë tastet që shtypin sepse nuk kanë marrë asnjë kurs shtypi. Brenda OSX nuk ka asnjë mundësi vendase që të ketë një paralajmërim në ekran sa herë që shtypim tastin e ndërrimit.

Ajo që mund të bëjmë është të çaktivizojmë plotësisht kapitalizimin nëse e kërkon nevoja jonë. Për këtë ne do Launchpad / Preferencat e Sistemit / Tastiera dhe kliko në Çelësat e modifikuesit, e cila është vendi ku ne modifikojmë këtë sjellje, në mënyrë që për të aktivizuar shkronjat e mëdha, është e nevojshme të shtypni një buton tjetër në të njëjtën kohë në mënyrë që gabimet e përmendura më lart të mos ekzistojnë.

Nëse ajo që dëshironi me të vërtetë është që një paralajmërim të shfaqet në ekran sa herë që aktivizoni ose çaktivizoni shkronjat e mëdha, do të duhet të instalojmë një të vogël shërbim falas i quajtur CapSee. Kjo vegël e vogël do të na tregojë në ekran një tregues nëse është aktivizuar apo jo çelësi i ndërrimit. Për daktilografët me probleme, zgjidhja është CapSee.

Më shumë informacion- Konfiguroni qoshet e nxehta në OS X sipas dëshirës tuaj


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   frankastik dijo

  Faleminderit, kjo ishte ajo që më duhej, pasi tastiera Razer BlackWidow Chroma nuk ka një Tregues Caps.

  salut!

 2.   Adrian priego dijo

  Faleminderit për këshillën .. Ishte stresuese dhe u desh shumë kohë. Nuk e dini nëse kam aktivizuar apo jo shkronja të mëdha .. FALEMINDERIT ..