Menaxhoni aplikacionet që kanë qasje në Kontaktet tuaja në Mac

Një nga gjërat që karakterizojnë sistemin Mac është se ka shumë veprime që vetë sistemi i kryen vetë pa i shkaktuar probleme përdoruesit. Sidoqoftë, ne nuk duhet të ulim nivelin e mbrojtjes në lidhje me veprimet që aplikojnë palët e treta ato bëjnë në sistemin tonë dhe një nga gjërat që ata zakonisht dëshirojnë të kenë akses janë kontaktet që ne kemi në axhendën tonë. 

Po, aplikacionet e palëve të treta duan të dinë kontaktet që ne e kemi në axhendën tonë sepse ata janë një burim shumë i lirë për të qenë në gjendje të keni klientë të rinj për të dërguar email reklamues ose kush di se çfarë tjetër.

Brenda sistemit Mac ekziston një vend ku menaxhohet gjithçka që ka të bëjë me sigurinë e sistemit. Ky vend është në Preferencat e sistemit> Siguria dhe Privatësia> Skeda e Privatësisë> Kontaktet. Siç mund ta shihni në imazhin që ne bashkangjitim, kur klikoni në kontaktet litem në shiritin anësor të majtë, në dritaren e djathtë ju shfaqen aplikacionet e palëve të treta që keni instaluar në Mac që po hyjnë në Kontaktet tuaja.

Në rastin tim unë kam qenë në gjendje të shoh se ekzistojnë dy aplikacione që në parim nuk kanë nevojë të hyjnë në kontaktet e mia për të kryer funksionet e tyre kështu që unë e kam parë të arsyeshme t'i pamundësoj ata që të kenë qasje në listën time të kontakteve. 

Mos hezitoni dhe kontrolloni se cilat aplikacione janë duke hyrë në kontaktet tuaja pa e ditur ju dhe menaxhoni se cilat prej tyre duhet ose nuk duhet të kenë qasje në to.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   , Carl dijo

  Shkëlqyeshëm! Faleminderit pedro
  Patjetër që kishte Aplikacione atje që nuk duhet të kishin qasje në kontaktet, kalendarët ose kujtesat e mia