Menaxhoni RAM me Memory Clean

I pastër KUJTESOR

Sot të Dielën është koha për të rekomanduar një aplikacion që të jetë në gjendje të menaxhojë kujtesën RAM  i Mac-ve tona. Itshtë një aplikacion i vogël, i disponueshëm në Mac App Store që do të na ndihmojë në një mënyrë shumë efikase.

Që kur kam ardhur në botën e Mac, për mua ka qenë gjithmonë e qartë se kompjuterët me sistemin OSX kanë më shumë se performancë të jashtëzakonshme, kështu që unë kam qenë në gjendje të besoj verbërisht. Sidoqoftë, ndonjëherë ju duhet të bëni një mirëmbajtje minimale të sistemit, sepse nëse nuk mund të arrijmë një ngadalësim të padëshiruar.

Kujtesa e pastër është një aplikacion që informon për memorjen RAM që është në kompjuter, memorjen që po përdoret, atë që është e zënë por joaktive dhe natyrisht, është në gjendje ta lirojë atë për të shpejtuar funksionimin e Mac.

Shumë përdorues të rinj vijnë në botën e mollëve sepse ata janë këshilluar që me këtë lloj kompjuteri ata do të duhet të injorojnë shumë çështje teknike që ekzistojnë në Windows. Në një kuptim të caktuar është e vërtetë dhe të gjithë e dimë se ata janë kompjuterë që punojnë në mënyrë perfekte dhe në një mënyrë të pakomplikuar, gjë që i bën përdoruesit të priren të marrin si të mirëqenë se gjithçka është e menaxhuar dhe vetërregulluese.

Sot ne rekomandojmë aplikacionin Memory Clean, pasi shumë herë, ajo që nuk është falas sa më shumë që të jetë e mundur është memoria RAM. Kur kemi një kompjuter me 8 GB RAM, ka shumë pak që mund të flasim për mungesë të kujtesës në çdo kohë të caktuar, pasi që me atë sasi kufiri nuk arrihet pothuajse kurrë. Sidoqoftë, MacBook Air 2013 për shembull vjen me 4 GB RAM, kështu që nuk do të ishte keq ta menaxhoni dhe të dini saktësisht se ku po shkoni.

Memory Clean është një aplikacion shumë i lehtë për tu instaluar. Kur të mbaroni me instalimin, një ikonë shfaqet në shiritin e sipërm të menusë së desktopit në anën e djathtë të ekranit shoqëruar me sasinë e RAM-it falas që kemi. Duke klikuar sekondar në atë pjesë, ai na tregon kujtesën e lirë, të zënë, aktive dhe joaktive, si dhe kujtesën totale RAM që ka kompjuteri ynë.

BAR PASTRUES KUJTESOR

Për të liruar të mundur memorjen RAM, thjesht shtypni butonin e djathtë në ikonë dhe klikoni Clean Memory në mënyrë që ajo të fillojë të zbrazë RAM-in e atyre proceseve që nuk po funksionojnë më.

Nëse bëjmë një klik të vetëm kryesor në ikonë, do të hapim një dritare shtesë në të cilën shfaqen të njëjtat të dhëna edhe pse me pak më shumë detaje, dhe në të cilën mund të lirohet edhe kujtesa.

Dritare e pastër përkujtimore

Mbani në mend se nëse vendosni kompjuterin në "gjumë" në mënyrë të përsëritur dhe nuk mësoheni ta fikni atë aq shpesh, do të ketë një numër të madh të aplikacioneve që do të ekzekutohen dhe mbyllen pa rifilluar Mac, kështu që me Memory Clean mund ta lironi atë RAM shumë shpejt.

Më shumë informacion - Disku i Kujtesës së Pastër falas për disa ditë në App Store

 

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.