Menaxhoni rrjetin tuaj Wi-Fi në mënyrë më efikase me AirRadar

Airradar-analysis-wifi-network-0

A keni probleme kur bëhet fjalë për marrjen e saktë të sinjalit nga rrjeti juaj Wi-Fi? Rënia e tij ndonjëherë mund të jetë shkaku i ndërhyrjeve të transmetuara nga rrjete ose pajisje të tjera pa tel brenda zonës tuaj të rrjetit. Kjo është kur mënyra më e mirë për të zgjidhur problemin është e di se çfarë rrjeti po prodhon kjo dhe në këtë mënyrë të jeni në gjendje të merrni një sinjal më të qartë nga rrjeti juaj Wi-Fi duke kaluar në kanalin e saktë në routerin pa tel që po përdorni. Pyetja tani është, si mund të përcaktoj se cila frekuencë është më e mira për mua?

Në të vërtetë ekziston një vegël e rrjetit që nga OS X 10.7 që u krijua për të zgjidhur probleme të tilla, por nuk është kështu aq "i lehtë" për t'u gjetur ose aq i qartë për t'u përdorur. Sidoqoftë, AirRadar 2 i krijuar nga kompania Koingo Sfotware ofron një qasje tjetër dhe shumë më të thjeshtë pasi siguron frekuencën e sinjalit të rrjeteve të tjera dhe nga ana tjetër gjithashtu siguron fuqinë e sinjalit të rrjetit, SSID, kanalit ose adresës. mjete diçka shumë e rëndësishme në korrigjimin e humbjeve të sinjalit pa tel.

Airradar-analysis-wifi-network-1

Një shembull i qartë do të ishte që të dish që 10 rrjete po përdorin për shembull kanalet 1 deri në 7 e bën detyrën e ndryshimit të kanalit tim shumë të lehtë duke zgjedhur 9 ose 11. Gjithashtu të dish se sa i fortë është sinjali mund të ndihmojë përcaktoni se cili kanal është më i miri nëse të gjithë ata janë duke u përdorur brenda zonës sonë. Që kur faqen e internetit të kompanisë Ne mund të shkarkojmë një version prove 15-ditore dhe pasi të ketë kaluar, nëse e blejmë, mund të zgjedhim një opsion licence vëllimi për maksimumi 5 përdorues ose student që do të ishte më i lirë. Çmimi është ndoshta pak i lartë, 17,99 Euro, por si një analizues i rrjetit është mjaft i kompletuar me grafikë të ndryshëm dhe madje me një asistent të integruar për të bërë edhe më të lehtë çdo ndryshim.

AirRadar (Lidhja e AppStore)
AirRadar9,99 €

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.