Menaxhoni skedarët që ju dërgoni në plehra në një mënyrë të përparuar

Nëse zakonisht keni shumë skedarë në tuajin kosh riciklimi sepse e merrni atë si një vend ku keni shumë informacion që në parim nuk do të përdorni më, por që ndonjëherë ju kursen të keni një skedar atje për të qenë në gjendje ta rigjeni atë, ajo që unë do t'ju tregoj në këtë artikull do t'ju interesojë. 

Ka raste kur, pasi kemi hedhur në skedë një skedar, ne duam ta rikthejmë atë në vendin e tij origjinal. Për këtë mund të shkojmë në menunë e sipërme të Gjetësit menjëherë pasi të kemi fshirë skedarin dhe të klikojmë prish fshirjen. Ky veprim ka një shkurtore të tastierës e cila është Z, nëse duam ta përdorim.

Në këtë mënyrë, nëse fshijmë tre skedarë në të njëjtën ditë, nëse shtypim tri herë radhazi Z, sistemi operativ e interpreton atë ju doni që ato tre skedarë të rikthehen në vendndodhjen e tyre origjinale në të njëjtin rend me të cilin janë fshirë. 

Sidoqoftë. Supozoni se duam të rikthejmë një skedar që e kemi dërguar në plehra për një kohë të gjatë dhe që nëse do të bënim ⌘Z do të riktheshim para se shumë të tjerë. Kjo nuk kompenson dhe është se ne do të çonim shumë skedarë në vendin e tyre origjinal që mund të mos dëshirojmë t'i kemi përsëri.

Për ta bërë këtë, Apple ka një tjetër shkurtore të tastierës që konsiston në shtypjen e ⌘ dhe butonin e fshirjes në tastierë kur më parë kemi hyrë në koshin e riciklimit dhe kemi zgjedhur skedarin në të cilin duam të zbatojmë këtë veprim. Mbani në mend se nëse zgjedhim më shumë se një skedar që ishte fillimisht në të njëjtin vend, kur shtypni ⌘ dhe fshini butonin, të gjithë shkojnë automatikisht në atë vend. 

Sidoqoftë, nëse zgjedhim disa skedarë për të rivendosur dhe secili prej tyre erdhi nga një vendndodhje tjetër, ata nuk do të shkojnë të gjithë në vendet e tyre përkatëse në të njëjtën kohë me një shtypje të vetme të ⌘ dhe butonin e hapësirës prapa, por do të duhet të shtypim disa herë për ta lënë sistemin ta bëjë atë me secilën prej tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.