Menaxhoni skedarët në macOS në një mënyrë shumë të thjeshtë me Filepane

FilePane

Edhe pse është e vërtetë që Gjetësi na ofron një numër të madh funksionesh, shumë prej të cilave nuk janë ekskluzive për macOS, me siguri disa nga ju gjithmonë ju mungon ndonjë funksion tjetër që do të donit që Apple ta përfshinte në versionet e ardhshme të sistemit operativ të Apple për Mac.

Nëse Gjetësi ju njeh pak, dhe ju jeni një përdorues intensiv kur bëhet fjalë për lëvizjen e skedarëve rreth kompjuterit tuaj, aplikacioni Filepane mund të jetë ai që ju po kërkoni. Filepane është përgjegjës për përmirësimin e përvojës së përdoruesit kur zvarritni dhe lëshoni skedarë midis dosjeve të ndryshme në kompjuterin tonë, gjë që na lejon të rrisim produktivitetin tonë.

Karakteristikat e panelit të skedarit

 • Prisni, ndryshoni madhësinë, shndërroheni në formate të ndryshme, rrotulloni imazhet, si dhe kompresoni ato.
 • Shtoni shënime në pamjet e ekranit dhe imazhet (një tipar që do të vijë me versionin përfundimtar të macOS Mojave natyrshëm)
 • Kopjoni ose zhvendosni skedarët midis dosjeve që përdorim më shpesh.
 • Ndarje e shpejtë përmes AirDrop, postës elektronike, rrjeteve sociale (në rastin e imazheve ose videove ...)
 • Shndërroni skedarët në format PDF në imazhe në formatet JPG, PNG, BMP dhe TIFF.
 • Krijoni dokumente me tekst të thjeshtë, në formatet .rtf, Word dhe Excel në dosjen ku ju duhen, pa pasur nevojë të lëvizni më vonë skedarin që keni krijuar me aplikacionin përkatës.

Pasi të kemi instaluar Filepane, kjo lidhje me Finder, kështu që sa herë që zbulon se duam të zhvendosim ose kopjojmë skedarë, apo edhe tekst dhe imazhe, do të hyjë në veprim për të na ofruar një sërë opsionesh në lidhje me atë që mund të bëjmë, të cilat do të na lejojnë të rrisim produktivitetin tonë.

Filepane ka një çmim në Mac App Store prej 7,99 euro, kërkon OS X 10.10 dhe është krijuar për të punuar me procesorë 64-bit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.