Meross e vendos teknologjinë HomeKit brenda mundësive tona me llambat dhe aksesorët e saj

Rrip meross dhe llamba HomeKit

Ashtu si me produktet e tjera ose pajisjet inteligjente të pajtueshme me asistentët virtualë, çmimi i këtyre aksesorëve mund të përcaktojë opsionet e blerjes ose jo të përdoruesve. Në këtë kuptim, duhet të themi se Meross është një nga firmat që ka vënë baste Teknologjia Apple HomeKit, me çmime mjaft të shtrenjta në mënyrë që përdoruesi të ketë akses në një llambë, një shirit etj.

Në këtë rast, kompania na ka dhënë një palë llamba LED me ngjyra inteligjente që janë të pajtueshme me Apple HomeKit, Amazon Alexa dhe Google Assistant. Ne kemi qenë gjithashtu në gjendje të testojmë rripin elektrik të quajtur mss425E, një shirit që ka tre priza muri, katër porte USB A dhe të gjitha këto. në përputhje me HomeKit, Alexa dhe "Asistentin e Google".

Pak nga pak pa bërë shumë zhurmë Meross vendoset ndër markat më të mira të pajtueshme me HomeKit

Mund të themi se Meross nuk është një nga firmat më të njohura të aksesorëve, ose të paktën kjo është përshtypja që shumë prej nesh kanë kur na flasin për të. Por çuditërisht, kjo kompani ka ofruar produkte të pajtueshme me HomeKit që nga fillimi i teknologjisë së lansuar nga Apple. Përveç kësaj cilësia e ofruar nga këto produkte është vërtet e mirë pavarësisht se janë produkte që kanë një çmim mjaft të shtrënguar në krahasim me markat e tjera të ngjashme në treg.

Për shumë përdorues, kontakti i parë me një produkt të përputhshëm me HomeKit është zakonisht një llambë për shkak të çmimeve të saj të përballueshme dhe sa e thjeshtë është për t'u përdorur, në këtë rast Meross ofron mundësinë e blerjes së një palë llambash LED me opsione të ndryshme ngjyrash. ata që duan filloni në botën e HomeKit ose automatizimit të shtëpisë. Ata gjithashtu kanë në katalogun e produkteve të tyre një shirit energjie vërtet interesant për të kontrolluar prizat e pajisjeve tona, televizorët, bazat e karikimit, etj.

Llamba MSL120 të pajtueshme me HomeKit

Do të fillojmë me produktin më të kërkuar nga shumë përdorues, në këtë rast janë llamba inteligjente me fije e27 (një nga më të trashët) me të cilat me siguri kanë filluar më shumë se një në këtë HomeKit dhe automatizimin e shtëpisë. Në këtë rast bëhet fjalë për një paketë dy llamba me këtë lloj fijesh E27. Në faqen e internetit të Meross do të gjeni disa modele të disponueshme, forma, ne nje ngjyre ose sic ndodh me keto me opsion ndryshimi ngjyre dhe me permasa te ndryshme fijesh per te gjitha llojet e llambave.

Specifikimet e kësaj llambë MSL120 janë mjaft interesante pasi ato kanë 810 lumen, ato janë ekuivalente me një llambë 60 W dhe konsumi është me të vërtetë shumë më i ulët atë të një llambë konvencionale.

Për të sinkronizuar këtë lloj llambash me pajisjen tonë është po aq e thjeshtë sa të vidhosim llambën në të cilën duam të përdorim llambën. Skanoni kodin QR që shfaqet në vetë llambën ose në vetë dokumentin e garancisë bashkangjitur dhe gati. E gjithë kjo nga aplikacioni Home i iPhone-it tonë është shumë e thjeshtë për t'u realizuar.

Me siguri shumë prej jush do të pyesin se sa e vështirë apo e lehtë është të lidhësh këtë lloj pajisjeje HomeKit. Përdorimi i aplikacionit Home të iPhone është po aq i thjeshtë sa të klikoni mbi +, duke e drejtuar kamerën tonë në të njëjtën llambë sapo të lidhet, dhe kaq. Ne duhet të ndjekim hapat e treguar dhe tani mund të aktivizojmë dhe çaktivizojmë përmes pajisjes sonë Mac, iPhone ose iPad nga kudo. Për më tepër, siç është e qartë, ne mundemi kryejnë planifikimin automatik të energjisë në një kohë ose ditë të caktuar, e gjithë kjo në mënyrë të thjeshtë nga aplikacioni i iPhone në opsionin e automatizimit.

Rripi MSS425E është i lehtë për t'u përdorur dhe praktik

Një tjetër nga produktet me yje të firmës është shiriti i rrymës MSS425E që ata kanë në katalogun e produkteve të tyre. Ndërsa shkojmë në fillim të këtij rregulli shtoni tre priza evropiane, katër porte USB të tipit A dhe një buton total i ndezjes/fikjes të rregullit.

Përdorimi mund të duket i ndërlikuar, por asgjë nuk është më larg nga realiteti, pasi pasi të sinkronizohet brezi i energjisë me aplikacionin tonë në shtëpi, ai na lejon të aktivizojmë ose çaktivizojmë prizat individualisht, përveç porteve USB A të cilat aktivizohen ose çaktivizohen njëkohësisht.

Ky lloj shiritash është i dobishëm për t'i vendosur ato në vende strategjike në shtëpinë, zyrën tonë ose të ngjashme. Dhe është që na lejojnë fikni çdo prizë nga kudo pa pasur nevojë të prekni asgjë thjesht Mac, iPhone ose iPad tonë.

Sinkronizimi i Meross 425E me HomeKit

Ashtu si me llambat dhe produktet e tjera inteligjente të aktivizuara me HomeKit, ky rrip elektrik mund të lidhet lehtësisht duke përdorur ngjitësin QR që shtohet në fund të vetë shiritit ose në letra dhe dokumentacionin e tij.

Për ta bërë këtë duhet të hapim aplikacionin home si me llambën dhe të klikojmë në simbolin + që shfaqet në këndin e sipërm djathtas. Pasi të shtypet duhet të zgjedhim shtesën shtesë dhe dritarja do të shfaqet drejtpërdrejt dialog box me të cilin mund të tregojmë drejtpërdrejt me kamerën tonë te etiketa QR. Pasi të zgjidhet, procesi është i thjeshtë dhe thjesht duhet të ndiqni hapat. Mund t'ju duhet të kaloni në rrjetin Wi-Fi 2,5 GHz nëse ruteri juaj nuk e bën këtë automatikisht.

Është e rëndësishme të theksohet se në këtë rast rregulli shton prizat së bashku në një shirit të vetëm energjie, kështu që nëse duam të përdorim çdo prizë individualisht, duhet të hyjmë në cilësimet në timonin e marsheve brenda aplikacionit të shtëpisë në vetë rripin elektrik dhe të shtypim si grup. Ky proces është i thjeshtë, por duhet të kemi parasysh se në aplikacionin Home fillimisht shiriti i rrymës shfaqet së bashku, kështu që nëse duam t'i ndajmë do të duhet të zgjedhim në rrotën e preferencave (duke shtypur aksesorin në HomeKit) në "shfaq kutitë e veçanta të kontrollit".

Çmimi i llambave dhe brezit të energjisë Meross

Do të fillojmë me çmimet e këtyre pajisjeve inteligjente të përputhshme me HomeKit, Amazon Alexa dhe Google Assistant. Në këtë rast mund të themi se llambat kanë një certifikatë A+ dhe se për këtë arsye konsumi është shumë i vogël në krahasim me llojet e tjera të llambave, përveç kësaj qëndrueshmëria e këtyre është shumë më e lartë pasi janë LED. Gjithashtu pikërisht tani (në kohën e publikimit të këtij artikulli) gjetëm një çmim zbritje flash në faqen e internetit të Amazon për këtë palë llamba qe dalin 27,10 euro per te dyja.

Për shiritin elektrik MSS425E ka me çmim 35 dollarë dhe aktualisht (në kohën e këtij shkrimi) është i pa magazinë në Faqja e internetit e Meros, por ato po rimbushin produktin, kështu që është thjesht çështje kohe para se të jenë sërish të disponueshëm.

Mendimi i redaktorit

Aksesorët Meross HomeKit
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
 • 100%

 • cilësi
  Redaktori: 95%
 • Përfundon
  Redaktori: 95%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 95%

rekuizitë

 • Dizajni, materialet dhe mundësitë
 • Siguri totale me rregullore dhe certifikata
 • Performanca, çmimi dhe cilësia e materialeve

Contras

 • Shiriti nuk lejon kontrollin e USB A veç e veç

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.