Si të gjeni hapësirë ​​shtesë në Mac tuaj duke zbrazur memorjen e fshehtë të Apple Music

Përkundër faktit se Apple prezantoi një sistem të ri me macOS Sierra që na lejon të lirojmë shpejt hapësirë ​​në Mac-in tonë, duhet të kemi parasysh se këto procese gjysmë-automatike mund të shkaktojnë humbjen e dokumenteve, imazheve ose videove të rëndësishme, kështu që nuk është veçanërisht e rëndësishme për ta bërë këtë. Unë rekomandoj nëse zakonisht ruajmë informacione shumë të vlefshme në Mac-in tonë pa pasur një kopje rezervë në një Mac tjetër ose një hard disk. Me kalimin e kohës memoria e fshehtë e aplikacioneve të caktuara fillon të rritet ndjeshëm marrja për të zënë një pjesë të rëndësishme të hard drive-it tonë, kështu që zbrazja e tij rregullisht është një këshillë e mirë që duhet të ndjekim të gjithë.

Në këtë artikull unë do t'ju tregoj se si mund ta fshijmë memorjen e Apple Music për të marrë hapësirë ​​shtesë në hard diskun e Mac-ut tonë. Ky mashtrim i vogël do të na lejojë vetëm ta bëjmë atë Për sa kohë që ne kemi punësuar shërbimin muzikor streaming të Apple, Apple Music. Ky proces do të eliminojë këngët që Apple Music shkarkon për të ofruar cilësinë më të lartë të mundshme kur bëhet fjalë për t'i luajtur ato, nuk ndikon në këngët që kemi shkarkuar më parë.

Dosjet ku ruhen këngët e shkarkuara së bashku me kopertinat e këngëve gjenden brenda dosjes cache të iTunes, saktësisht në adresën vijuese: / Library / Caches / com.apple.itunes. Për të hyrë në këtë dosje mund të përdorim komandën Shko te dosja dhe hyj në atë rrugë. Mënyra më e shpejtë për ta bërë këtë është përmes Finder dhe shkurtores së tastierës Shift + CMD + G.

Tjetra kemi frikë se fshini dosjet fsCachedData dhe SubscriptionPlayCache duke i çuar në koshin e plehrave. Siç është zakon në Mac, është e rëndësishme të fshini artikujt që sapo kemi marrë në koshin e plehrave në mënyrë që të fitojmë hapësirën e lirë që kemi liruar duke pastruar memorjen e fshehtë të përdorur nga iTunes duke përdorur Apple Music.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.