Metal bën paraqitjen e tij yjore në OS X El Capitan

Metal-mac-osx-api-hapur gl-grafika-0

Në postimin e mëparshëm, kolegu ynë Pedro Rodas tashmë ka komentuar futja e Metalit në OS X para të përmirësojë performancën e përgjithshme të të gjithë Mac-ve Kur bëhet fjalë për ekzekutimin e aplikacioneve, megjithatë, në këtë artikull do të shpjegojmë pak më thellë se për çfarë bëhet fjalë kjo API grafike, veçanërisht e drejtuar ndaj patate të skuqura A7, A8 dhe A8X, e cila u prezantua një vit më parë në iOS 8 dhe ka ka evoluar të jetë një standard në këtë sistem operativ dhe që gjoja do të jetë gjithashtu në OS X.

Siç e dini shumica prej jush, OS X dhe iOS bazohen Hapni bibliotekat GL për përpunimin grafik dhe se ata synojnë të përballen me zgjidhje të tjera si bibliotekat Microsoft Direct3D 12, duke përmirësuar GPGPU (informatikë me qëllim të përgjithshëm në njësitë e përpunimit grafik) sa më shumë që të jetë e mundur dhe tani me Metal, duke përfituar nga teknologjia Compute Shaders. Një hap i tërë përpara që do të bëjë që Mac-et e vjetër të jenë të aftë të mbështesin OS X El Capitan të funksionojë më shpejt dhe më mirë se OS X Yosemite.

Metal-mac-osx-api-hapur gl-grafika-1

Për shembull, Epic Games, krijuesi i motorit të famshëm Unreal përdoret gjerësisht në tastierë dhe PC Për performancën e tij të shkëlqyeshme dhe më shumë se grafikë të pranueshme, ai bëri një demonstrim të Metalit me një titull të ri që ata po zhvillojnë të quajtur Fortnight dhe që do të jetë në dispozicion më vonë gjatë këtij viti si për Mac ashtu edhe për PC. Përdorimi i Metalit ka lejuar, sipas fjalëve të vetë Epic, që grafikë të një niveli shumë më të lartë të mund të krijohen sesa do të ishin arritur pa këtë API.

Mac historikisht është "injoruar" nga shumica e kompanive të lojërave, të cilat i kanë dhënë përparësi Windows-it në vend të kësaj. Kjo është në kontrast me pozicionin e iOS brenda gamës së pajisjeve mobile, e cila, megjithëse ka një pjesë të tregut më të vogël se Android, është ende platforma më fitimprurëse për zhvilluesit e shumë prej lojrave më të mira në botë.

Me Metal në Mac, Apple shpreson të rrisë OS X në këtë fushë dhe të marrë më shumë nga aftësitë e sistemit të saj operativ desktop brenda lojërave. Sidoqoftë, Craig Federighi (SVP i inxhinierisë së softuerit në Apple) tashmë ka konfirmuar që të dy përdoruesit mesatarë si profesionistë do të përfitojnë nga të gjitha mundësitë e Metalit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.