Metrolinx fillon provat në Toronto me Apple Pay në linjat e saj të trenave

Apple Pay

Apple Pay nuk është vetëm sistemi i pagesave i hartuar nga Apple për ta përfshirë atë në pajisjet e kompanisë. Në fillim, flitej për një sistem pagese përmes iPhone thelbësisht. Ai ka evoluar shumë, jo vetëm sepse mund të përdoret në Apple Watch, Mac, iPad ... etj, por gjithashtu sepse përdoret gjithashtu për kartat e hipjes, biletat e filmave, teatri dhe shumë më tepër. Ai gjithnjë e më shumë po zbatohet si mjet pagese për udhëtimet lokale me tren, metro ose autobus. Tani eshte radha ne Toronto ku Metrolinx testimi ka filluar.

Në parim, përdoruesit e transportit publik në Toronto mund të fillojnë të testojnë duke paguar çmimet e tyre duke përdorur Apple Pay, me Metrolinx në një linjë hekurudhore. Pasagjerët UP Express midis Aeroportit Ndërkombëtar të Toronto Pearson dhe qendrës së Torontos mund të paguajnë për udhëtime duke përdorur Apple Pay. siç raportohet nga CityNews. Pasagjerët duhet të prekin një lexues me iPhone ose Apple Watch në pikën e konviktit dhe kur largoheni nga treni në mënyrë që të tarifoheni me tarifën e saktë.

Testi do tu kushtojë udhëtarëve njësoj si një tarifë normale duke përdorur sistemin ekzistues të parapaguar Presto. Nuk ka asnjë kërkesë për të para-ngarkuar para në një kartë. Nëse një inspektor transporti u kërkon pasagjerëve dëshmi për blerjen e tyre gjatë udhëtimit, ata mund të përdorin pajisjen e tyre Apple dhe duke përdorur lexuesin portabël të inspektorit, blerja e biletës mund të verifikohet.

Nëse është i suksesshëm, Metrolinx synon të sjellë opsionin e pagesës tek agjensitë e tjera tranzit, përfshirë udhëtimet me autobus dhe metro të administruara nga Komisioni i Transitit të Torontos në të gjithë qytetin. "Tani jemi duke punuar me TTC për të përcaktuar afatet kohore të mundshme për këtë punë."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.