Microsoft ka aktivizuar protokollin IMAP

REZULTATI I IMAP-it

Kthehemi në kohë pak a shumë në vit dhe e vendosim veten në momentin kur Microsoft zbuloi shërbimin e tij të ri me postë elektronike. Nëse keni përdorur për të përdorur postën e Microsoft, ju e dini që më parë ka qenë vetëm shërbimi i Hotmail, e cila më pas është përmirësuar ndjeshëm me Outlook.

Të dy sistemet u lëshuan për të qenë në përputhje me protokollin POP, kështu që të gjithë përdoruesit që dëshironin të përdorin protokollin e ri IMAP me llogaritë e tyre të postës elektronike nuk mundën.

Gjëja e parë për të cilën do t'ju tregojmë është se cili është protokolli i ri IMAP dhe si ndryshon ai nga POP. IMAP është një protokoll që lind për të përmirësuar protokollin e vjetër POP3 e cila është ajo që përdoret prej vitesh. Protokolli IMAP na lejon të hyjmë drejtpërdrejt në serverin tonë të postës pa pasur nevojë të shkarkojmë të gjitha mesazhet në të gjitha pajisjet që kemi, gjë që zvogëlon kohën që harxhojmë duke fshirë email-et nga të gjitha pajisjet pasi t'i lexojmë. Siç e dini, në momentin kur marrim një email, ai hyn në iPhone, iPad, Mac në të njëjtën kohë. Nëse e hapni në Mac, kur shkoni në iPad atje e keni përsëri dhe njësoj në iPhone.

Microsoft i ka dhënë krahun për të përdredhur nga këmbëngulja e viteve të përdoruesve dhe më në fund ka aktivizuar protokollin IMAP, në mënyrë që përdoruesit e Mac dhe iDevices të jenë në gjendje të konfigurojnë llogaritë e tyre Hotmail dhe Outlook me protokollin IMAP. Sidoqoftë, për të qenë në gjendje ta bëjmë atë mirë, duhet t'ju tregojmë një hile të vogël, pasi nëse përpiqeni të konfiguroni llogarinë në Mail, automatikisht kur këshillohet me serverat e Microsoft konfigurohet automatikisht si POP. Kështu që kjo të mos ndodhë, ajo që duhet të bësh është të HYR THE FJALN E GABUAR, kështu që në hapin e dytë të magjistarit, të lejohesh në menunë zbritëse për të ndryshuar POP në IMAP dhe për të konfiguruar manualisht llogarinë me këto të dhëna :

Hyrja IMAP

 • Serveri: imap-mail.outlook.com
 • Porta e serverit: 993
 • Kriptimi: SSL

SMTP Posta në dalje

 • Serveri: smtp-mail.outlook.com
 • Portet e serverit: 587
 • Kriptimi: SSL
 • Vërtetimi: Fjalëkalimi

IMAP DETAIL POSHTE

Si parazgjedhje, kur ri-konfiguroni llogarinë në IMAP, të dhënat azhurnohen saktë kur lidheni me serverin Microsoft, por nëse keni një problem, të dhënat e siguruara nga Microsoft janë sa më sipër.

Më shumë informacion - Si të konfiguroni Mail për t'iu përgjigjur automatikisht postës

Burimi - microsoft


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Djdared dijo

  Lajm i madh! Nëse kemi një llogari hotmail, a janë parametrat të njëjtë? Kjo do të thotë, nuk është e nevojshme të ndryshoni pikëpamjet nga hotmail ose windows live? Thatshtë që unë e konfiguroj si kjo dhe i kushton atij të dërgojë email dhe të marrë ai nuk merr asnjë ...

  Ju faleminderit.

  Një përshëndetje

  1.    Pedro Rodas dijo

   Ne po verifikojmë gjithçka, sepse nganjëherë po shkakton probleme në dërgimin e postave elektronike. Duhet të kemi parasysh që në iOS 7 ky problem do të zhduket për sa kohë që nuk do të marrë protokollin POP si parazgjedhje kështu që nuk do të duhet të mashtrojmë sistemin duke vendosur fjalëkalimin e gabuar.

   1.    Djdared dijo

    Faleminderit për përgjigjen tuaj, por e gjithë kjo do të përdoret për hotmail ose vetëm për një llogari Outlook? Unë nuk e di nëse i jeni përgjigjur kësaj apo problemit tim që unë nuk marr email.

    Falënderim

 2.   Djdared dijo

  Unë patjetër që dërgoj email, por nuk jam në gjendje t'i marr ato ...

 3.   Daniel Gallardo Mulero dijo

  Epo, nuk më lidh, unë kam ndryshuar serverin dalës dhe hyrës, por asgjë, a është për shkak se llogaria ime është hotmail dhe jo pikëpamje?