Micro Studio BM-800, i thjeshtë, i lirë dhe mjaft interesant për tu filluar

mikro-bm-800-1

Do të filloj këtë postim duke shpjeguar se ka të bëjë me shikimin e përfitimeve dhe cilësisë që na ofron ky mikrofon me të vërtetë me çmim të ulët. Nëse jeni një nga përdoruesit që dëshiron të fillojë regjistrimin e një podcast, detyra të thjeshta regjistrimi dhe të ngjashme ky mikro BM-800 mund të jetë një mundësi shumë e mirë. Nëse, nga ana tjetër, ju jeni një përdorues kërkues që dëshironi një mikrofon disi më profesional me më shumë mundësi të tilla si kontrolli i fitimeve dhe të tjera, ky mikrofon nuk është për ju.

Epo, do të filloj duke treguar përvojën time me këtë mikrofon dhe e vërteta është se nuk mund të isha më i lumtur me cilësinë e audios që arrihet pavarësisht se është vërtet e thjeshtë. Ndryshe nga shumë mikro modele të tjerë që kemi në treg, ky është për ata që duan filloni me regjistrimet dhe shpenzoni minimumin në të. Unë tashmë ju them se në fund ata që duan të regjistrojnë përfundojnë në zgjedhjen e llojeve të tjerë të mikrofonave për të bërë regjistrimet e tyre dhe madje zgjedhin një tryezë miksimi për të përmirësuar cilësinë e audios në maksimum. Por ata që duan të fillojnë ose thjesht regjistrojnë audio herë pas here, nuk kanë nevojë të shpenzojnë një pasuri në të.

mikro-bm-800-2

Kjo e dyta është çështja ime dhe pas disa muajsh regjistrimi i një podcast javor Me kolegët Nacho Cuesta dhe Luis Padilla ku biseduam për Apple ndër të tjera, vendosa të zgjedh një mikrofon por pa lënë jetën time në të. Më parë bëra këtë regjistrim të podcastit me kufjet që Apple ofron në iPhone, EarPods dhe megjithëse është e vërtetë që ata më ofruan një cilësi mjaft të mirë në përgjithësi unë doja të shkoja një hap më tej dhe tani përdor një nga këto Mikrofona njëdrejtimëshe me lidhës XLR në anën e mikrofonit dhe 3,5 fole në anën tjetër për tu lidhur me Mac.

mikro-bm-800-3

Për të përdorur këtë lloj mikrofoni është gjithmonë e këshillueshme që të keni një kartë audio të jashtme me një lidhje USB ose të ngjashme (por nuk është e detyrueshme nëse është njëkahëshe si ky BM-800) dhe në rastin tim se si e kam shpjeguar tashmë në këtë postimi i si të regjistroni audion në Mac, Unë përdor një kartë e vjetër e kufjeve Steelseries Siberia e cila më ofron hyrje mikrofoni dhe kufjesh në mënyrë të pavarur. Por nëse nuk keni një kartë dhe ju intereson ky mikrofon, mos u shqetësoni, kjo është ajo që thotë në wikipedia për këtë lloj mikro njëkahëshe:

Mikrofonët njëdrejtimorë ose drejtues janë ato mikrofonë që janë shumë të ndjeshëm ndaj një drejtimi të vetëm dhe janë relativisht i shurdhër te pjesa tjetër.

Kjo do të thotë që në rastin e këtij BM-800 nuk do të kemi një problem në rastin e mungesës së një karte audio të jashtme ose bordit të përzierjes, pasi ajo do të kapë vetëm zërin ose tingullin tonë që vjen nga një kënd specifik. Nuk është se unë jam ekspert në këtë çështje, por kërkoj një shkelje të saj Gjeta të gjitha drejtimet ose quhet edhe jo-drejtuese, ndjeshmëria e tyre nuk ndryshon në varësi të ndryshimit të këndeve të ndikimit të valëve të zërit dhe ato dydrejtimëshe të cilat janë mikrofonë me dy drejtime, dhe për këtë arsye ndjeshmëri e lartë në drejtime të kundërta. Fal ata që e kuptojnë këtë temë.

Specifikimet dhe Çmimi BM-800

Në këtë pikë, unë mund të lë specifikimet e mikrofonit dhe t'ju këshilloj për blerjen nëse po filloni me regjistrime të thjeshta ose thjesht nuk doni të lini një pasuri me blerjen e një mikrofoni. Këto janë specifikimet e Micro Studio BM-800:

 • Mikro njëkahëshe
 • Frekuenca e përgjigjes 20Hz-20KHz
 • Ndjeshmëria -34dB
 • Ndjeshmëria: 45 dB 1 dB
 • S/N: 60dB
 • Pesha e produktit: 0.350 kg
 • Kabëll lidhës XLR dhe fole 3,5
 • I pajtueshëm me: Linux, Windows 2000, Windows 7, Windows XP, Windows 98, Windows Vista, Windows 98SE, Mac OS, Windows ME

Nëse pasi të keni parë të gjitha specifikimet dhe përfitimet e këtij mikrofoni të thjeshtë dhe interesant, jeni të gatshëm ta blini atë, Do t'ju kushtojë vetëm rreth 15 euro për të ndryshuar dhe mund ta përdorni ku mund ta gjeni në ngjyra të ndryshme përveç kësaj: e bardhë, e zezë, blu dhe rozë. Padyshim që nuk është një mikrofon me karakteristika profesionale që mund ta blejmë për një studio regjistrimi profesionale, por pa dyshim për shkak të çmimit të tij të ulët dhe më shumë se funksionalitetit të mirë, është mirë të fillosh regjistrimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sergio F. dijo

  Unë e kam lidhur atë me kompjuterin në hyrjen e mikrofonit dhe dëgjoj shumë zhurmë në sfond gjatë regjistrimit, çfarë rekomandoni?

 2.   Alberto dijo

  e njëjta gjë ndodh me mua

  1.    Robert Puig dijo

   Për të përfituar sa më shumë nga ky mikrofon është 100% e domosdoshme të blini një kuti energjie fantazmë

 3.   Jordi Gimenez dijo

  Problemi mund të jetë për shkak të pozicionit të mikros, ndër të tjera. Në rastin tim, ajo që shmang problemin është karta zanore USB që kam, por edhe përpjekja për të ulur volumin e hyrjes nga cilësimet mund të ndihmojë pak. E vendosni me kokë poshtë si në foton në kuti?

  të fala

 4.   Alberto dijo

  jo, duke e mbajtur me dorën time duke folur nga lart, por hajde, duke qenë i qetë regjistron zhurmë në sfond

 5.   Jordi Gimenez dijo

  Problemi me këto autobusë të lirë është se nuk mund të rregulloni fitimin e të njëjtit. Ilaçi mund të jetë gjetja e softuerit që pastron zhurmën, por nëse është shumë, do të jetë i komplikuar.

  Do të shikoj nëse mund të gjej diçka për të na ndihmuar në këtë drejtim.

  Përshëndetje!

 6.   Alberto dijo

  Epo, ata bëjnë opsionet e zërit Unë kam aktivizuar zvogëlimin e zhurmës në opsionet e mikrofonit dhe duket se e gjithë zhurma është e ngarkuar, por tani tingëllon shumë e dobët dhe aq serioze

 7.   argumentet dijo

  Këto probleme i kanë nga zhurmat e jashtme, derisa zëri të dobësohet shumë. Kjo është vetëm për shkak të një pike, e cila nuk u përmend kurrë në artikull. Dhe është se ky mikrofon kërkon përdorimin e një burimi energjie 48v.

 8.   Toni dijo

  Përshëndetje miq, faleminderit për postimin paraprakisht.

  Sapo e bleva këtë mikrofon për të bërë regjistrime audio me Macbook Pro, por nuk jam aspak i qartë për konfigurimin që duhet të krijoj ose çfarë pajisje më duhet për ta bërë atë të funksionojë siç duhet. Për momentin, unë e di që thjesht lidhja e tij me hyrjen e kufjeve nuk funksionon ose e njeh atë si audio të jashtme në opsionin Tingull.

  Kam lexuar në lidhje me një përshtatës (iRig PRE), megjithëse nuk e di nëse është zgjidhja.

  Nëse dikush di diçka në lidhje me të, unë do të vlerësoja çdo ndihmë.

  Përshëndetje për të gjithë,

  Toni

  1.    Irina Stenik dijo

   Përshëndetje @toni, kam të njëjtin problem. Padyshim që unë nuk kam një fuqi për të ecur. E lidha atë me portin Jack dhe nuk jep asnjë lajm për ekzistencën e tij. Si e zgjidhët atë? Faleminderit!

 9.   Joe barzz dijo

  Një pyetje e bleva këtë mikrofon por ka një fole XLR në USB shumë të rrallë sepse në anën XLR në vend të tre kunjave sjell 4. Përdor një bateri të brendshme sipas meje mund të lidhet me një mikser me fuqi fantazme, por ku Kam një kabllo XLR si kjo? 4 kunjat.?. A ka dikush informacion mbi prodhuesin?

 10.   Carlos Paredes dijo

  Ata më thonë se këta mikrofonë djegin konsolë dhe karta zanore. Eshte e vertete?

 11.   Xavier dijo

  E di që postimi është i vjetër, por kam një pyetje, a është i pajtueshëm me Windows 8?