Miu (ose miu) dhe Apple, evolucioni i tij

Historia e miut Apple

Un pajisje shtesë duket se u përpoq të përmirësonte marrëdhëniet njeri-makinë, një model i punuar me dorë, i bërë me dru, i pagëzuar si "Treguesi i pozicionit XY për një sistem shfaqjeje" dhe arrin për herë të parë suksesin e një ndërmjetësi të drejtpërdrejtë në këtë marrëdhënie, madje edhe mbi atë tastierë, falë lehtësisë së përdorimit, e cila nuk kërkonte njohuri të mëparshme ose ndonjë lloj specializimi.

Funksionimi i tij sot është lojë e fëmijëve për ne dhe megjithëse ne e marrim ekzistencën e tij si të mirëqenë, ne nuk e njohim tërësinë Histori pas kësaj pak periferik që mezi na futet në duar. Kur doli në treg në 1981, maus ishte një hap i madh për kompjutera, por edhe një shpenzim që sigurisht përdoruesit, tashmë të mësuar me tastierë, ata panë si të panevojshëm.  microsoft lëshoi ​​modelin e tij në 1983 (pas atyre që erdhën me kompjuterë) Xerox Star 8010, Komodore Amiga y Apple Lisa), por çmimi i tij i lartë (195 dollarë), shoqëruar me mungesën e një OS Se ai vërtet e shfrytëzoi atë, e bëri atë të kalonte pa u vënë re.

Ishte vetëm deri në shfaqjen e Mushama në 1984 që maus o maus se u bënë të njohur, njohës të rinj nga Universiteti i Stanfordit u porositën të krijonin dhe hartonin një periferik të sigurt dhe mund të prodhohen në masë, të tilla si mollë Ai e kishte kërkuar atë dhe çmimin e të cilit, vetë Steve Jobs kishte specifikuar midis 10 dhe 35 dollarë, dhe bota me të vërtetë e dinte atë pajisje shtesë që sot është thelbësore për ne.

Sot kemi disa risi, Logitech, për shembull, është një nga kompanitë që prodhon më shumë minj Në botë, më shumë se gjysma e prodhimit të saj shitet përmes kompanive të palëve të treta si p.sh. IBM, Hewlett-Packard, Compaq ose e njejta gje mollë. Dhe megjithëse maus që ne e dimë se duket të jetë krejtësisht e ndryshme nga ajo përpjekje rudimentare, me të vërtetë nuk ka shumë që ndryshon më shumë sesa përmirësimet e dukshme të saj në pamje. Qenien mollë pionier në popullarizimin e maus, ne do të përmendim disa që kanë kaluar nëpër kompani:

 • E para ishte maus Macintosh-1984, në të vërtetë është një adaptim i maus të dizajnuara për të Lisa dhe nuk ishte miu i parë që ai përdori mollë
 • maus mollë IIc-1984. Kjo maus përveç që ka bërë funksionet normale ka punuar edhe si mbështetje për pajisjet e lojrave të tilla si levë.
 • Apple-1986. A maus desktop
 • ADB II-1993. Ky model i ri u përfshi me Macs që doli midis 1993 dhe 1998.
 • maus iMac USB-1998. Wasshtë lëshuar me të gjitha iMacs dy vjet pas largimit
 • Mi pa tel i fuqishëm-2005. Ai u largua në 2005, para mbërritjes së tij mollë shitur minj butonin e vetëm me kompjuterët e tyre dhe filloi 22 vjet më parë me Lisa.

Përmes | FaqMac /wikipedia


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   korridori laura dijo

  Nuk është informacioni që unë doja, unë doja foto jo fjalë