Modaliteti i mbyllur i ekranit në MacBook me ekran të jashtëm

ekran i jashtëm macbook pro

Shumë prej jush do të kenë marrë një nga ata përshtatës për të qenë në gjendje të pajisin MacBook-un tonë me ekranet e jashtme. Ata janë njëMini Display në adaptorë HDMI ose VGA (Tani Microsoft po pajis gjithashtu sipërfaqen e saj me këtë adaptor me kritikë të gjatë). A aksesor që do të na lejojë të kemi dy ekrane në Mac-et tona për të punuar në një mënyrë shumë më komode. Gjithashtu, me Mavericks do të keni një lloj dy pajisjesh pasi që të dy ekranet do të kenë të gjitha menutë e plota sikur të ishin dy pajisje të ndryshme.

Ju mund të keni gjetur veten në nevojë për të duan të përdorin vetëm këtë monitor të jashtëmMos harroni se nëse jeni duke përdorur ekranin e MacBook tuaj dhe atë të jashtëm do të kopjoni punën e kartave tuaja grafike ... Siç themi, ju keni mundësinë të përdorni vetëm ekranin e jashtëm dhe të përdorni MacBook tuaj vetëm me atë ekran (Kjo është në përputhje me MacBook Pro dhe Air gjithashtu). Pastaj ne ju lëmë hapat që duhet të ndiqni për të qenë në gjendje të përdorni mënyrën 'ekran të mbyllur' të MacBook.

Para së gjithash do të duhet të keni një mouse dhe një tastierë të jashtmePadyshim, nëse keni ekranin e MacBook tuaj të mbyllur, nuk do të keni mundësinë e hyrjes në pajisjet e brendshme periferike të MacBook. Ju gjithashtu do të duhet Përshtatës i rrymës MacBook, kjo mënyrë funksionon vetëm kur të jemi në prizë; dhe e fundit (dhe jo më pak e rëndësishmja) na duhet një ekran i jashtëm.

 1. Ne do të sigurohemi që të kemi lidhi MacBook tonë në prizë me adaptorin e rrymës.
 2. Ne do t'i fusim miun dhe tastierën në MacBook tonë (në rastin kur ato shkojnë përmes kabllit). Nëse kemi një mouse dhe tastierë pa tel, do të duhet t'i lidhim ato më parë në panelin Bluetooth të MacBook-ut tonë.
 3. Ne do të verifikojmë që në panelin e Preferencave të Sistemit kemi aktivizuar opsionin 'Aktivizo kompjuterin përmes pajisjeve Bluetooth', kështu që mund të pezullojmë pajisjet dhe t'i fillojmë përsëri me këto pajisje të jashtme (kur ato janë të lidhura me Bluetooth).
 4. Lidhni ekranin e jashtëm përmes adaptorit Mini Display Port.
 5. Pasi desktopi i kompjuterit të shfaqet në ekranin e jashtëm, mbyllni kapakun e kompjuterit.
 6. Kur të mbyllni kapakun: Në OS X Lion dhe më vonë, ekrani i jashtëm do të kthehet në blu dhe më pas do të shfaqë desktopin. Në Mac OS X v10.6.8 dhe më herët, zgjoni kompjuterin duke klikuar butonin e miut ose duke shtypur një tastierë të jashtme të çelësit .

dikur ju rihapni ekranin e MacBook tuaj gjithçka do të kthehet në normalitet. As nuk duhet të shqetësoheni për ngrohjen e MacBook tuaj, është gati të punojë në këtë mënyrë dhe do të qarkullojë ventilimi i MacBook përmes menteshave të ekranit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andres dijo

  Do të doja ta bëja, por në imac, fik ekranin e imac. për shembull kur shkoj të shikoj një film do ta shoh në monitorin e jashtëm dhe në imac nuk ka asnjë mënyrë për ta fikur, thjesht ul shkëlqimin.

  1.    dinepada dijo

   Më duket se nëse ka ndonjë mënyrë për të fikur monitorin përtej uljes së shkëlqimit dhe kjo është me kontrollin e kombinimit + shift + nxjerr

   1.    Andres dijo

    jo, ajo metodë është të fikësh ose pezullosh ekranin, por nga të gjitha ekranet e lidhura, ajo që unë dua është të fik makinën dhe ta lë të jashtëm të ndezur, dhe kjo nuk funksionon.

 2.   ploki dijo

  Kompjuteri im i parë Apple ishte një MacBook alumini (fundi i vitit 2009 mendoj se e mbaj mend) me dëborë Leopard. Mbaj mend herën e parë që lidha një ekran të jashtëm dhe kalova një orë duke kuptuar se si ta bëja këtë.
  Kur më në fund bëra google, lidhja me një kopje në internet të manualit, nga MacBook (që kisha gjetur para se të përdorja qendrën e vëmendjes) që tregonte se…. Lidhni gjithçka, mbyllni kapakun dhe shtypni çdo buton.

  Ishte një nga momentet e mia që më bindi (për fat) se si bota ime kishte ndryshuar duke u bërë ndërruese.

 3.   Klaudia dijo

  A do të dinte dikush se si ta bënte atë pa pasur nevojë ta fuste atë në rrymë? Faleminderit.

 4.   aramoix00 dijo

  Pershendetje Para se ta lidhja TV-në me Macbook Air dhe ta mbyllja pa problem. Një ditë ndryshova cilësimin e ekranit në 1024 dhe nuk funksionoi kurrë më. Më vë në formatin e panjohur të TV-së, zbulimin e formatit. Nuk e di nëse kjo ndodh sepse kur ndryshoj rezolucionin, meqë televizori im është i vjetër, nuk xhiron. Mendova se karta grafike ishte e dehur, madje ata e ndryshuan atë për mua, por nuk më ka ndihmuar shumë.

 5.   juanitolinares dijo

  Epo, unë kisha shikuar kudo dhe kurrë nuk gjeta një zgjidhje, faleminderit që ndanë njohuritë tuaja

 6.   Diaz Galvan dijo

  Përshëndetje, unë kam një Macbook nga fillimi i vitit 2009 me portin MiniDVI. Ekrani ishte dëmtuar shumë kohë më parë dhe nuk shoh asgjë në të, por kompjuteri ndizet dhe duket se po funksionon mirë. Bleva një adaptor për HDMI por kur e lidh me një ekran të jashtëm, duket se kompjuteri e zbulon por duket krejt i zi. Unë mendoj se duhet të shkoj te preferencat e sistemit në Mac-in tim dhe të godas opsionin "Zbulo ekranet", por meqenëse nuk shoh asgjë në ekranin e Mac nuk mundem. A do të dinte dikush se si ta bënte atë, ndoshta, me anë të komandave të tastierës?

  të fala

 7.   rodrigo dijo

  Mirëmëngjes, është e nevojshme që kompjuteri të jetë i lidhur me energjinë në mënyrë që të dërgojë sinjalin në një monitor të jashtëm