Si të redaktoni skedarët PDF në Mac

redaktoni pdf

Formati PDF, nga Adobe, është bërë një standard në informatikë dhe është bërë formati kryesor, dhe mund të themi, i vetëm për ndajnë çdo lloj dokumenti në internet. Duke qenë një format standard, si formati .zip për kompresimin e skedarëve, hapja e skedarëve në këtë format nuk kërkon instalim të asnjë aplikacioni.

Megjithatë, gjërat ndërlikohen kur duam redaktoni përmbajtjen tuaj, pasi ndryshe nga formati .docx i Microsoft Word, ai nuk synohet të modifikohet, por vetëm të ndahet. Për fat të mirë, ka aplikacione që na lejojnë të modifikojmë përmbajtjen e skedarëve PDF në një Mac.

Më pas, ne ju tregojmë aplikacionet më të mira për modifikoni PDF në Mac, aplikacionet që do t'i grupojmë në dy kategori: falas dhe me pagesë. Duke qenë se zgjidhjet falas janë gjithmonë më të kërkuarat, kryesisht nga përdoruesit që kanë nevoja specifike, ne do të fillojmë me këto.

Redaktorë PDF falas për Mac

inspektim

shtoni shënime në pdf me Parapamje

Në rregull, aplikacioni i parë i macOS Preview jo një redaktues i skedarëve PDF, por është një mundësi e shkëlqyer për t'u marrë parasysh nëse e vetmja gjë që duam është të shtojmë shënime teksti në skedarë me format PDF.

Nëse nevojat tuaja nuk përfshijnë modifikimin e një dokumenti të plotë në këtë format, por në vend të kësaj ju thjesht dëshironi të shtoni disa Ky korrigjim tjetër, nuk është e nevojshme t'i drejtoheni aplikacioneve të tjera, veçanërisht nëse është një rast shumë specifik dhe nuk është i zakonshëm në ditët tuaja.

LibreOfice Draw

LibreOfice Draw

Kompleti i mjeteve falas që LibreOffice na vë në dispozicion dhe me të cilat ne mund të krijojmë çdo lloj dokumenti, përfshin aplikacionin Draw, një Redaktori i imazhit i pajtueshëm me formatin Adobe.

Me këtë aplikacion, ne mundemi modifikoni skedarët PDF për të modifikuar përmbajtjen e tij dhe më vonë për ta rieksportuar në të njëjtin format për të ruajtur modifikimet.

shkarko LibreOfficeDraw, duhet të shkarkojmë të gjithë grupin e aplikacioneve përmes në vazhdim Lidhje.

PDF profesionale

PDF profesionale

PDF Professional Suite është një aplikacion që jo vetëm që na mundëson modifikoni skedarët PDF, por gjithashtu na lejon ta krijojmë atë nga çdo format.

Ky aplikacion ofron një gamë të plotë funksionesh për shëno, shiko, plotësoni formularët, nënshkruani, modifikoni, shënoni, skiconi, bashkoni, ndani, ngjeshni… Përveç kësaj, na lejon gjithashtu të konvertojmë skedarët PDF në skedarë Word/HTML/TXT/PNG/JPG.

Aplikacioni Profesional PDF është i disponueshëm për ju shkarkoni plotësisht falas në Mac App Store nëpërmjet lidhjes së mëposhtme.

PDF Professional - Shënoni, Shenja (Lidhja e AppStore)
PDF Professional - Shënoni, Shënonifalas

Inkscape

Inkscape

Megjithëse Inkscape është një mjet vizatimi, ne mund ta përdorim edhe si Redaktuesi i skedarëve PDF, përderisa, gjatë hapjes së dokumentit, kontrollojmë opsionin Importo tekst si tekst në procesin e konvertimit. Pasi të kemi redaktuar dokumentin, mund ta eksportojmë sërish në formatin PDF.

Nëse dokumenti PDF duhet të modifikoni, përfshini çdo imazh që dëshironi të manipuloni, aplikacioni që ju nevojitet, nëse nuk përdorni rregullisht një redaktues imazhi ose dëshironi të humbni sa më pak kohë, është Inkscape.

Ju mundeni shkarkoni inkscape plotësisht falas për mac përmes kjo lidhje. Ky aplikacion është gjithashtu i disponueshëm, gjithashtu plotësisht pa pagesë, për Windows dhe Linux.

Cek

skrem pdf

‎Skim‎‎ është një aplikacion falas që zgjeron aftësitë e aplikacionit macOS Preview. Ky aplikacion është krijuar si një mjet për shikimin dhe shënimin e artikujve shkencorë (i njohur si gazeta). Programi mund të përdoret për të parë çdo skedar PDF.

Gjëja më e keqe për këtë aplikacion është ndërfaqja e tij, një ndërfaqe që kërkon vërtet kohë për t'u mësuar me aftësinë për të punuar rehat me të çdo ditë.

Me Skim, ne mund të shikojmë skedarët PDF në ekran të plotë, shtoni dhe modifikoni shënimet në dokument, eksportoni shënimet si tekst, është i pajtueshëm me Spotlight, na lejon të nxjerrim në pah tekstin më të rëndësishëm, përfshin mjete inteligjente të prerjes...

Ne mundemi shkarkoni Skim falas përmes kësaj lidhje.

Redaktorë PDF me pagesë në Mac

Ekspert PDF

Ekspert PDF

Një nga aplikacionet më e plotë I disponueshëm në Mac App Store është PDF Expert, një aplikacion nga të njëjtët zhvillues si klienti i postës Spark. Me këtë aplikacion, ne mund të modifikojmë çdo lloj dokumenti si dhe t'i krijojmë ato, të shtojmë mbrojtje, çertifikime...

Ekspert PDF: Ndrysho PDF Isshtë me çmim 79,99 euro në Mac App Store.

Ekspert PDF – Ndrysho, nënshkruar PDF (Lidhja e AppStore)
Ekspert PDF – Ndryshoni, nënshkruani PDF-të149,99 €

Adobe Acrobat

Adobe Acrobat

Duke qenë Adobe krijuesi i formatit PDF, një nga aplikacionet më të mira për të punuar me këtë lloj skedari është Adobe Acrobat. Me këtë aplikacion, ne jo vetëm që mund të modifikojmë skedarët në formatin PDF, por mundemi edhe krijoni ato, shtoni fusha për të plotësuar dokumentet e krijuara tashmë, mbroni dokumentet me një fjalëkalim, përfshini një certifikatë...

Për të përdorur Adobe Acrobat Kërkohet abonim në Adobe Creative Cloud, kështu që nëse nuk e përdorni rregullisht këtë aplikacion, nuk ia vlen të paguani abonimin mujor.

PDFElement – ​​Redaktues PDF dhe OCR

PDFElement - Redaktues PDF dhe OCR

PDFElement është një tjetër aplikacion interesant për t'u marrë parasysh, për sa kohë që zakonisht punoni me skedarë në këtë format, pasi është e nevojshme paguani një abonim mujor, tremujor ose vjetor. Avantazhi i vetëm në krahasim me atë të ofruar nga Adobe Acrobat është se është më i lirë.

Me PDFElement ne mundemi modifikoni skedarët PDF, shtoni shenja dhe shënime të të gjitha llojeve, krijoni skedarë PDF nga formate të tjera skedarësh, krijoni dhe plotësoni formularë të të gjitha llojeve, nënshkruani PDF, gruponi dokumentet...

PDFelement–Editor PDF dhe OCR (Lidhja e AppStore)
PDFelement–Editor PDF dhe OCRfalas

Redaktorët PDF në internet

Vogëlushë

Vogëlushë

Edhe pse nuk është një metodë komode dhe nuk fton për të ruajtur privatësinë, një zgjidhje tjetër interesante kur redaktoni skedarët PDF gjendet në ueb Vogëlushë.

Smallpdf është një Redaktues PDF i bazuar në ueb që na lejon të modifikojmë skedarët në këtë format. Ai ofron një provë falas dhe versioni Pro kërkon një abonim mujor dhe ka një zgjatje shfletuesi.

PDFescape

shter pdf

Një tjetër opsion online i disponueshëm për të redaktuar skedarët gjendet në PDFescape, një zgjidhje krejtësisht falas që nuk e bënju lejon të redaktoni skedarë deri në 10 MB ose 100 faqe. Është gjithashtu i disponueshëm përmes një shtesë për Chrome, Firefox, Edge...

Falë kësaj faqeje interneti, ne mundemi modifikoni, krijoni dhe shikoni dokumente në format PDF, shtoni shënime, plotësoni formularët dhe aksesoni dokumentet që janë të mbrojtura me fjalëkalim, për sa kohë që ne e dimë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.