Apple dhe syzet 3D të saj "të reja"

Një fushë e re beteje po krijon midis kompanive të mëdha të teknologjisë: bota e realitetit virtual. Y mollë Ai duket se nuk dëshiron ta humbasë mundësinë ose të heqë dorë nga kjo karrierë, ose të paktën kjo është ajo që ai tregon në një nga patentat e tij të fundit të paraqitur në Shtetet e Bashkuara.

Apple hidhet në bandën 3D.

Në javët e fundit, dhe madje edhe muajt, ne po vëzhgojmë se si nga mollë interesi në sektorin e VR dhe 3D. Ne e kemi parë atë në patentat e tjera, nga disa më "të thjeshta" të tilla si krijimi i avatarëve 3D të vetvetes në tonat iPhone, deri në ato të fundit shfaqje integrative holografike. Por demonstrimi i fundit i atyre nga Cupertino në këtë drejtim vjen nga dora e disave Syzet 3-D.

Edhe pse ndoshta gjëja më goditëse në lidhje me këtë patentë është pikërisht se ajo nuk bën asnjë përmendje të realitetit virtual, është marrë si e mirëqenë se nuk po përballemi me syze dielli dhe, para armës së shkëlqyeshme të fillimit të dhënë nga Oculus Rift dhe pranimi dhe suksesi i tij i jashtëzakonshëm nga komuniteti i teknologjisë, është e qartë se me të vërtetë ajo që ka prezantuar mollë Para Zyrës së Patentave dhe Markave të Tregjeve të Shteteve të Bashkuara (USPTO) është një ide e syzeve tre-dimensionale.

Sipas kësaj patente të re, pajisja e paraqitur mund të lidhet me çdo burim video ose përmes një kablli ose pa tel përmes Wi-Fi ose, ndoshta, Bluetooth, në një mënyrë të tillë që të na lejojë të shohim imazhin sikur të ishim rreth pesë metra larg tij.

kjo patentë, prezantuar më 6 dhjetor të vitit të kaluar nën titullin delikat të HEAD MOUNTED DISPLAY (ekran i montuar në kokë), paraqet një seri të tërë planesh dhe detajesh që na tregojnë se si ekranet e ndryshme do të montoheshin në një vegël të re me një formë elegante si syzet.

Për momentin nuk ka më shumë detaje, por ajo që është e rëndësishme në këtë dokument nuk është aq shumë pajisja sesa qëllimi i demonstruar.

FUENTE: USPTO


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.