Lattice Data, e blerë nga Apple për 200 milion dollarë

Me siguri Lattice Data, si kompani, nuk tingëllon e njohur për shumë prej jush dhe më duhet të them se deri më sot as unë nuk isha në dijeni të ekzistencës së kësaj kompanie. Por është e qartë se kjo nuk do të thotë asgjë dhe Apple është në dijeni të kësaj kompanie, aq sa në fund ai përfundoi duke e blerë atë për 200 milion dollarë. Kjo sigurisht që është një figurë e rëndësishme për një kompani e inteligjencës artificiale që pak e dinë, por duket se kjo mund të sjellë një pjesë të mirë të përmirësimeve për ndihmësin e djemve të Cupertino, Siri. Në këtë rast do të shërbente siç na tregojnë ata nga TechCrunch për të renditur të dhënat pa ndonjë kontekst ose marrëdhënie për të përmirësuar magjistarin e nënshkrimit të mollës së kafshuar.

Isshtë e vërtetë që Siri duhet të përmirësohet shumë dhe që nga ardhja e tij në Mac shumë përdorues kanë vendosur të kritikojnë më shumë sesa të përpiqen të përdorin ndihmësin për të kryer disa detyra, por ne nuk do të mashtrohemi, Siri është ende një asistent që kërkon përmirësimet e një kompanie si Apple dhe për këtë arsye blerja e Të dhënat e rrjetave mund të sjellin një pjesë të vogël të përmirësimeve.

Me këtë blerje, Apple siguron zgjidhjen e një prej problemeve më të rëndësishme të Siri, mundësinë e gjetjes së një konteksti dhe strukturimin e të dhënave të secilit përdorues. Firma e themeluar nga Christopher Ré, Michael Cafarella, Raphael Hoffmann dhe Feng Niu gjatë vitit të kaluar 2015, është krijuar për të organizuar këtë informacion të përfaqësuar nga të dhënat e krijuara nga përdoruesi dhe do të lejojë përdorni ato në favor të asistentit Siri. Deri tani, ky informacion dhe të dhëna të gjeneruara shpesh janë larg përdorimit.

Me këtë sistem menaxhimi Apple madje mund të shtojë arsye për të pasur altoparlantin e vet me një ndihmës dhe për të përmirësuar opsionet dhe mundësitë që kemi në dispozicion falë mbledhjes së të dhënave me HealthKit ose ResearchKit. Në të vërtetë do të shërbejë për të përdorur të gjitha ato të dhëna në favor të asistentit dhe rastësisht përmirësohet për përdoruesin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.