Apple mohon të ketë interes për të blerë Tidal

Ngjarje baticash-NYC Interesimi i Apple për të blerë konkurrencën e saj Tidal është përfolur për mjaft kohë. Në fakt Wall Street Journal botuar qershorin e kaluar se Apple ishte "në bisedime" për të marrë shërbimin streaming. Sidoqoftë, Kontrolluesi i Muzikës Apple Jimmy Iovine i tha Buzzfeed «Ne shkojmë sipas mënyrës sonë, nuk jemi të interesuar të marrim një shërbim streaming »

Në të njëjtën intervistë, Iovine nuk e mohoi që bisedat ishin zhvilluar, por ato ishin vetëm kontakte. Deri më tani, disa analistë besuan se blerja e Tidal nga Apple do të vinte si një grusht shteti kundër 40 milion abonentëve që Spotify njoftoi kohët e fundit. 

Në të vërtetë, blerja e Tidal për sa i përket numrit të pajtimtarëve, do të kishte rezultuar në ndërmarrjen e blerjes së 4 milion abonentëve, duke mbetur në 21 milion nëse marrim parasysh shifrën e njoftuar nga Apple në fillim të Shtatorit.

Për ata që nuk e dinë Tidal, është një shërbim muzikor streaming. Ajo ka dashur të diferencohet nga konkurrenca në dy mënyra: përdorimi i një algoritmi të aftë për të dhënë një cilësi më të mirë të zërit me më pak peshë skedari dhe një pagesa më e mirë e honorareve për artistët.

Çmimet e baticës janë rreth 9,99 € për versionin standard y 19,99 € për versionin premium me shtypje të lartë të zërit dhe besueshmërisë së besnikërisë.

normat-baticë

Tidal është dy vjeç. Themeluar nga kompania suedeze unë marr frymë. Më vonë, artistë të ndryshëm të tërhequr nga ideja origjinale e markës hynë në kryeqytet. Midis tyre gjejmë: Beyoncé, Rihanna, Kanye West, Alicia Keys dhe Madonna, megjithëse koka më përfaqësuese është reperi Jay Z i cili bleu kompaninë në mars 2015.

Duket se kompania është në orë të ulëta, duke prezantuar 28 milion humbje, dyfishi i vitit të kaluar. Cila është arsyeja që ne mendojmë se molla sot nuk e sheh atë si një konkurrent ose aleat në luftën e saj për të udhëhequr tregun e muzikës streaming.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.