Apple po punon për karikues më efikas dhe kompakt të GaN

Ngarkuesit GaN

Gjëja e Apple me karikuesit e iPhone ka qenë gjithmonë një shaka, duke ofruar karikues 5W për shumë vite kur modelet e iPhone në treg ishin në përputhje me karikimin e shpejtë. Për fat të mirë, para zhdukjes së karikuesve në iPhone, Apple ndryshoi politikën e saj, duke përfshirë ngarkuesit e energjisë më të lartë.

Nëse flasim për karikues, si për iPhone ashtu edhe për Mac, duhet të flasim për karikuesit Gallium Nitride, të njohur më mirë si GaN (Gallium Nitride), ngarkuesit e së ardhmes pasi ato ofrojnë një seri avantazhesh ndaj karikuesve tradicionalë. Sipas mediave DigiTimesApple po punon për të krijuar një linjë të re të karikuesve GaN për Mac.

Sipas kësaj media, Navitas Semiconductor do të jetë kompania që do të jetë përgjegjëse për prodhimin e këtyre karikuesve, karikues më të lehtë dhe më kompakt. TSM do të prodhojë patate të skuqura menaxhimi për Navitas. Nëse ky lajm konfirmohet përfundimisht, MacBooks të Apple do të përfshijë karikues më të vegjël dhe më efikas, shumë të ngjashëm me ato që tashmë mund t’i gjejmë në treg nga prodhues si Anker.

Navitas është i njohur për linjën e tij të karikuesve GaNFast, një linjë ngarkuesish që variojnë nga 24W në 300W. Sipas të njëjtit medium, diapazoni i ngarkuesve të GaN të Apple Do të përbëhet nga modele 20W, 30W, 61W dhe 96W padyshim që të gjithë me lidhje USB-C.

Përparësitë e nitridit të galiumit

Ngarkuesit e nitritit të galiumit na ofrojnë një seri avantazhesh mbi ngarkuesit tradicionalë të silikonit që prej asaj kohe ato gjenerojnë shumë më pak nxehtësi dhe përbërësit mund të mblidhen më pranë njëri-tjetrit (duke gjeneruar më pak nxehtësi) që nga ana tjetër ndikon në madhësinë përfundimtare të ngarkuesve.

Përveç kësaj, ato përfshijnë një sistem të kontrollit të energjisë që zvogëlon shanset për mbingarkesë të rrymës pasi bateria është karikuar plotësisht, kështu që jeta e baterisë së laptopëve do të jetë e gjatë në kohë. Siç mund ta shohim, të gjitha këto janë përparësi, të paktën tani për tani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.