Apple shton zbulimin "EvilQuest" në macOS Catalina

ransomware

Një nga virtytet kryesore dhe pothuajse fiksimet e Apple, është të sigurojë siguri të përdoruesve të pajisjeve të tyre. Disa javë më parë, u zbulua një ransomware i ri i quajtur "EvilQuest" që preku Macs. Epo, vetëm disa ditë më vonë, aplikacioni vendas i sigurisë Xprotect që përfshin macOS Catalina është azhurnuar tashmë për të bllokuar virusin në fjalë.

Sigurisht, ne mund ta kritikojmë Apple për shumë gjëra, por duhet të pranohet se nuk ka një mjedis dixhital më të sigurt se ai i ofruar nga kompania Cupertino në pajisjet e saj me firmware e saj gjithnjë i azhurnuar.

Disa javë më parë raportuar mbi zbulimin nga disa përdorues të Mac-it të një ransomware të ri të quajtur "EvilQuest"Ose njihet gjithashtu si" ThiefQuest ".

Ajo shpjegoi se malware tha se ishte fshehur në skedarët e instalimit të kopje të paligjshme të aplikacioneve të paguara për macOS. Një metodë e vjetër e përdorur që nga fillimi i llogaritjes për të fshehur softuerin me qëllim të keq.

I fshehur në skedarët e modifikuar të instalimit të një kopje të paligjshme të çdo aplikacioni të paguar, përdoruesi nuk e di se paralelisht me instalimin e aplikacionit pirativ, ransomware "EvilQuest", duke marrë lejet e nevojshme pa e vërejtur përdoruesi.

Pas disa ditësh letargjie, "EvilQuest" zgjohet dhe kripton skedarë të rëndësishëm dhe privatë të përdoruesit. Shfaq një njoftim në ekran dhe kërkon një pagesë prej Dollarit amerikan 50 nëse dëshironi të rikuperoni skedarët tuaj.

Xprotect dhe MRT (Malware Removal Tool) janë dy aplikacione sigurie të integruara në macOS që funksionojnë në sfond për ta mbajtur Mac-in tuaj të sigurt dhe pa virus.

Xprotect u përditësua kundrejt "EvilQuest" version 2126

Më 13 korrik Apple lëshoi ​​një version të ri të XProtect, 2126. Ky version mbërriti vetëm një javë pas versionit 2125, diçka e pazakontë për Xprotect. Zakonisht azhurnimet lëshohen çdo dy javë, ose më pak që ka ndodhur për gjashtë muajt e fundit.

Apple nuk specifikon ndryshime midis versioneve të XProtect, por Dritë elektrike tregon një hyrje të re të quajtur MACOS.2070d41 midis përkufizimeve XProtect, si dhe disa modifikime në MACOS.6cb9746, të cilat zbuluar ThiefQuest / EvilQuest dhe parandalon instalimin e tij.

Përditësimet e Xprotect dhe MRT do të shkarkohen automatikisht Nëse keni aktivizuar opsionin "Instalo skedarët e të dhënave të sistemit dhe azhurnimet e sigurisë" në ekranin "Përditësimi i softuerit" në "Preferencat e sistemit". Nëse është kështu, Mac juaj do të kontrollojë periodikisht serverin e Apple për versione më të reja dhe do t'i instalojë në sfond.

Si të kontrolloni nëse Xprotect është i azhurnuar

xmbroj

Kontrolloni që keni versionin 2126 të Xprotect.

Gjeni nëse versioni i Mac tuaj i Xprotect është 2126.

 1. Klikoni në logon e Apple në pjesën e sipërme të majtë.
 2. Hap Rreth këtij Mac.
 3. Hapni Raportin e Sistemit.
 4. Shikoni për Softuer në kolonën e majtë.
 5. Klikoni mbi objektet në atë listë.
 6. Rendit sipas datës së instalimit ose sipas emrit.
 7. Ju duhet të shihni XProtectPlistConfigData version 2126.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.