Apple Silicon M1 gjithashtu vuan nga sulmet e Malware

Tiparet M1

macOS ka qenë gjithmonë një nga sistemet operative më të sigurta në treg. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se nuk mund të sulmohet, në fakt gjithmonë është menduar se është një motiv shtesë për hakerat. Meqenëse është një nga sistemet më të sigurta, është një tundim për miqtë e kompjuterit tjetër që flasin. E njëjta gjë ndodh me Apple Silicon M1, duke qenë një sistem i ri dhe më i sigurt është e vështirë ta sulmosh atë, por jo e pamundur. Shtë gjetur Malware-i i parë që prek Apple Silicon M1.

Ish hetuesi i NSA Patrick Wardle kohët e fundit e ka vlerësuar Apple për sigurinë e procesorit të saj M1 dhe ne gjithashtu e dimë që numri i malware në këtë sistem ka rënë operacionale. Akoma, ai ka zbuluar prova të hakerave që krijojnë malware specifik për të. Wardle zbuloi ekzistencën e GoSearch22.app, një version vendas M1 i virusit Pirrit. Ky version duket se ka pasur për qëllim shfaqjen e reklamave dhe mbledhjen e të dhënave nga shfletuesi i përdoruesit.

Ne e kemi konfirmuar që kundërshtarët dashakeqë po ndërtojnë zbatime me shumë arkitekturë. Në këtë mënyrë kodi juaj do të ekzekutohet natyrshëm në sistemet M1. Aplikimi me qëllim të keq GoSearch22 mund të jetë shembulli i parë i këtij kodi të pajtueshëm me origjinë M1. Krijimi i këtyre llojeve të aplikacioneve është i jashtëzakonshëm për dy arsye kryesore. Së pari (dhe jo çuditërisht), kjo ilustron se kodi me qëllim të keq vazhdon të evoluojë në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj ndryshimeve të harduerit dhe softuerit që vijnë nga Cupertino. E dyta, dhe më shqetësuese, mjetet e analizës (statike) ose motorët antivirus mund të kenë probleme në zbulimin e këtij malware-i të ri.

Sistemet aktuale antivirus që mund të zbulojnë versionet Intel të këtij virusi Pirrit, nuk mund ta identifikojnë atë në versionin Apple Silicon M1. Kjo është për shkak se Apple ka revokuar certifikatën e zhvilluesit në mënyrë që të mos mund të ekzekutohet. Për momentin nuk dihet se si mund ta eleminojmë këtë virus në Mac-et e reja. Për shkak të arkitekturës së tij të re, duhet të presim që zhvilluesit antivirus të krijojnë një specifik për M1. Whatshtë ajo që duhet të jetë kaq e veçantë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.