Apple vazhdon të punojë më vete "Amazon Echo" me Siri

Apple vazhdon të punojë më vete "Amazon Echo" me Siri

Siç është botuar nga Bloomberg, Apple po "rrit planet" për të krijuar një pajisje të lidhur për shtëpinë e zgjuar dhe mundësuar nga Siri, në mënyrë që të konkurrojë kundër sistemit të njohur të altoparlantëve Amazon Echo.

Me sa duket, Apple ka qenë në fazën e hulumtimit dhe zhvillimit për dy vjet, dhe madje do të ishte duke testuar një prototip. Sidoqoftë, meqenëse nuk ka asgjë zyrtare, kompania "ende mund të përjashtojë projektin".

Planet e Apple për një sistem të altoparlantëve inteligjentë

Ashtu si Amazon Echo, pajisja Apple do të integronte Siri-n që të jetë në gjendje të kontrollojë pajisjet shtesë të shtëpisë përmes zërit si dritat, flokët dhe perdet. Nëse këto plane konfirmohen, kjo pajisje do të përbënte prezantimin e një kategorie të re produkti që nga lançimi i Apple Watch.

Qëllimi kryesor që Apple do të kishte në mendje do të ishte të konkurronte si me Amazon Echo ashtu edhe me Google Home. Për këtë, "burime pranë projektit" tregojnë se kompania do të prezantojë "Teknologjia më e përparuar e mikrofonit dhe altoparlantit". Kjo mund të përfshijë një azhurnim të të gjithë ekosistemit aktual Siri.

Përtej pajisjes shtëpiake, Apple po studion mënyra të reja për të përmirësuar Siri në iPhone dhe iPad, thanë dy njerëz. E koduar me iniciativën "Dora e Padukshme", Apple shpreson t'u japë përdoruesve aftësinë për të kontrolluar plotësisht pajisjet e tyre përmes një sistemi komandues Siri brenda tre vjetësh, shtoi një nga njerëzit. Aktualisht, ndihmësi i zërit është i aftë t'u përgjigjet komandave brenda aplikacionit të tij, por qëllimi i Apple është që Siri të jetë në gjendje të kontrollojë të gjithë sistemin pa pasur nevojë të hapë një aplikacion ose të riaktivizojë Siri.

Për shembull, një përdorues mund të kërkojë nga iPhone i tij të hapë një faqe në internet dhe më pas ta ndajë atë me një mik pa pasur nevojë të lëshojë përsëri ndërfaqen Siri. Shembuj të tjerë nga kërkimi aktual i Apple përfshijnë aftësinë për të shtypur një PDF duke folur "print" ndërsa lexoni ose thoni "help" për sistemin për të ndihmuar përdoruesin të lundrojë në një detyrë ose aplikacion të veçantë. Apple ka hetuar gjithashtu hapjen e kësaj aftësie për aplikacionet e palëve të treta, tha personi.

Apple tashmë po punon me prototipet e kësaj pajisje të re

Sipas këtij informacioni, Apple tashmë do të punojë me disa prototipet përfshirë teknologjinë e njohjes së fytyrës, ndoshta rrjedh nga blerja e Faceshift dhe Emocionues nga Apple, "e cila mund të ndihmojë pajisjen të bazohet në atë se kush është në një dhomë ose në gjendjen emocionale të një personi."

Për më tepër, pajisja do të jetë në gjendje të kryejë të gjitha veprimet e pritura nga Siri, duke përfshirë përgjigjen ndaj mesazheve me tekst, duke luajtur muzikë, duke kërkuar në internet ... Integrimi i Apple Maps është një tjetër mundësi që Apple po shqyrton në mënyrë që Siri të mund të paralajmërojë saktësisht se kur të largohet nga shtëpia për të qenë në kohë për një takim.

Para se ta bënte atë një altoparlant të pavarur, Apple konsideroi prezantimin e Siri si një tipar të aktivizuar me zë në Apple TV të ri, por vendosi që përfundimisht ta integrojë atë në Siri Remote.

Mund të ketë dy modele me madhësi të ndryshme

Në testimin fillestar të vitit 2014, Apple krijoi një version të vogël dhe të madh të altoparlantit Siri si Amazon Echo dhe Amazon Echo Dot, "por ato përpjekje të hershme mund të mos përkthehen në një produkt përfundimtar."

Faza prototip ka përparuar deri në pikën ku inxhinierët e Apple tashmë po testojnë pajisjen në shtëpitë e tyre., siç thuhet nga "njerëzit me njohuri të projektit".

Kjo nuk do të thotë që Apple është afër lansimit të këtij altoparlanti Siri, megjithatë, nga Bloomberg ata tregojnë se vetë CEO i tanishëm i Apple Tim Cook, testoi iPad-in origjinal në shtëpinë e tij "për rreth gjashtë muaj para prezantimit të tij". Punonjësit e Apple gjithashtu testuan gjeneratën e katërt Apple TV më pak se një vit para fillimit të tij në 2015.

Altoparlanti Siri përshkruhet si një mënyrë për Apple për të "zgjatur iPhone" dhe për të rritur shitjet e pajisjeve të kompanisë pas një viti në të cilin shitjet kanë rënë.

Produktet tuaja të reja, iPhone 7, 7 Plus dhe Apple Watch Series 2, megjithatë janë në mungesë Apple ka zgjedhur të mos zbulojë shifrat e shitjeve për iPhone 7, duke argumentuar se rezultatet "nuk janë më një metrikë përfaqësuese" pasi kërkesa tejkalon furnizimin..


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.