Apple mbetet kompania më e vlefshme në botë, pavarësisht rënies së shitjeve

ndërmarrjet më të vlefshme

Edhe një vit kompania me qendër në Cupertino kthehet për të udhëhequr renditjen e kompanive më të vlefshme në botë, pasuar nga Google dhe Coca-Cola. Vlera e markës së Apple në treg arrin në 178.1 miliardë dollarë, shumë më tepër se rivalët e saj maksimalë në treg si Google, Microsoft dhe Samsung. Apple vazhdon të kryesojë renditjen pavarësisht nga rënia e shitjeve të pajisjes së saj kryesore, iPhone, shifrat vjetore që do të shohim më 25 tetor, kur Tim Cook shpall rezultatet financiare të kompanisë për tremujorin e fundit fiskal të kompanisë, Q4 së bashku me llogaritë përkatëse për të gjithë vitin fiskal që përfundoi më 30 shtator.

Vlera e markës Apple është rritur në mënyrë të vazhdueshme që nga viti që nga viti 2002, ku vlente 5,2 miliardë dollarë. Apple është një shembull i qartë se si një ekosistem produkti është i aftë të rrisë vlerën e një marke, produkte me cilësi të lartë me një operacion të integruar në të gjitha ekosistemet e kompanisë që lehtëson përdorimin dhe sinkronizimin midis tyre. Por ky vit nuk ka qenë aq i mirë sa ato të mëparshmit pasi që rritja e vlerës së tij krahasuar me vitin paraprak ka qenë vetëm 5%.

Markat me vlerësimin më të lartë në vitin e fundit

ndër-markë-në-rritje-2016-të

Vetëm brenda dhjetë pozicioneve të para Coca-Cola, Toyota, Mercedes-Benz dhe GE janë të vetmet kompani jashtë industrisë së teknologjisë, ku përveç Apple, Google dhe Microsoft gjejmë edhe IBM, Samsung dhe Amazon. Kompania që është rritur më shumë krahasuar me shifrat e vitit të kaluar është Facebook me 48%, ndjekur nga Amazon me 33%, LEGO me 25%, Nissan me 22% dhe Adobe me 21%. Ndër kompanitë e reja që kanë hyrë në këtë klasifikim gjejmë TESLA, Dior dhe HP. Interbrand është një kompani që zhvillon këtë lloj studimi së bashku me Forbes dhe BarndZ. Në vitet e fundit, Apple ka qenë duke u ngjitur në pozitë derisa në vitin 2013 arriti të merrte pozicionin e parë, duke përjashtuar Coca-Cola, një kompani që që atëherë çdo vit vazhdon të bjerë në popullaritet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)