Apple bashkohet me Kryqin e Kuq dhe pranon donacione për të luftuar zjarret australiane

Apple pranon donacione për Australinë

Australia djeg. Për shumë ditë kemi parë në lajme se si zjarret vazhdojnë në Australi. Më shumë se dhjetë milion hektarë janë djegur tashmë që nga shtatori i vitit të kaluar. Një mizori.

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar po bën të pamundurën për të ndihmuar në shuarjen e dhjetëra zjarreve të mëdha që vazhdojnë të digjen jashtë kontrollit. Apple i është bashkuar kauzës, dhe ka aktivizuar një sistem dhurimesh përmes iTunes dhe App Store. Paratë e kontribuara shkojnë plotësisht për Kryqin e Kuq. Bravo per Apple.

Apple po ua bën më të lehtë klientëve të bëjnë donacione për Kryqin e Kuq Ndërkombëtar. Qëllimi është të rriten përpjekjet për të luftuar zjarret e tmerrshme në pyje që po ndodhin në Australi.

Përdoruesit mund të dhurojnë midis $ 5 dhe $ 200 për Kryqin e Kuq përmes iTunes dhe App Store. Apple nuk po ngarkon komisione ose tarifa përpunimi për kontributet, të cilat do të shkojnë tërësisht për bamirësinë.

Aktualisht sistemi i dhurimit duket se po funksionon vetëm në Shtetet e Bashkuara dhe Australi. Në të dy vendet kontributet do të shkojnë në versionin kombëtar të Kryqit të Kuq edhe pse ato kontribuojnë posaçërisht në zjarret e Australisë. Reklamat shfaqen në faqet lokale të Apple.com së bashku me App Store për këto dy vende.

Zjarri në Australi

Më shumë se 10 milion hektarë janë djegur dhe zjarret janë ende të gjalla.

Misioni është luftimi i zjarreve në pyje në Australi

Kjo nuk është hera e parë që Partnerët e Apple me Kryqin e Kuq për të bërë përpjekje në kohë nevoje. Kompania ka pranuar më parë donacione në emër të Kryqit të Kuq gjatë një larmie të gjerë të incidenteve humanitare. Këto përfshijnë uraganin Sandy, tsunami japonez, ose Typhoon Haiyan në Filipine, për shembull.

Ndërsa është e mundur të dhuroni në mënyra të tjera, Faqja e Apple thjeshton procesin e dhurimit për këdo me një llogari iTunes. Ndihmon gjithashtu për të rritur ndërgjegjësimin për këtë temë për njerëzit që përndryshe nuk do ta kishin kaq të lehtë për të dhënë kontributin e tyre të vogël. Mjafton një klikim.

Zjarret e Australisë janë rezultat i temperaturave rekord dhe një thatësire të rëndë. Mijëra zjarrfikës dhe vullnetarë janë thirrur në shërbim, më shumë se 10 milion hektarë kaçube, pyje dhe parqe janë djegur. 24 njerëz tashmë kanë vdekur.

Apprecshtë vlerësuar që kompanitë e mëdha që kanë qasje shumë të drejtpërdrejtë tek klientët e tyre lehtësojnë mundësinë e bërjes së këtij lloji të kontributeve të vogla individët përballë katastrofave dhe katastrofave të mëdha. Bravo per Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)