Apple publikon dokumentacionin e nevojshëm për prodhimin e mburojave të fytyrës

Mburoje fytyre

Ne tashmë e dimë që Apple ka hartuar ekranin e saj të mbrojtjes së fytyrës. Ka prodhuar dhe dhuruar tashmë qindra mijëra për mbrojtjen e profesionistëve dhe personelit shëndetësor që janë në vijën e parë të betejës kundër luftës së koronavirusit të lumtur.

Kompania është e vetëdijshme se kjo pandemi është në të gjithë botën. Pavarësisht se sa ekrane bëj, padyshim nuk do të jetë në gjendje të furnizojë të gjithë kërkesën të mburojave të tilla që janë të nevojshme në të gjithë planetin. Kjo është arsyeja pse ajo sapo ka botuar manuale dhe vizatime të hollësishme se si t'i bëni këto mburoja të fytyrës. Për t'i bërë ato në shtëpi duhet të jeni pak njeri duarartë dhe të merrni materialet e duhura, por kjo do të ndihmojë çdo punëtori të vogël që të jetë në gjendje t'i prodhojë dhe t'i furnizojë ato në rajonin e tyre.

E vërteta është se është një ide e mirë, dhe çdo iniciativë është e mirë për të ndihmuar në luftën kundër pandemisë Covid-19 që po na prek aq shumë. Do të jetë e dobishme nëse ka shumë punëtori që mund të prodhojnë ekrane në një shkallë të vogël.

një mobilieri dritare alumini që unë e di në Mataró (Barcelona), ka dizajnuar ekranin e vet të fytyrës. Ai po i bën ata të dhurojnë në spitale dhe qendra ndihme për profesionistët që luftojnë koronavirusin. Shumë faleminderit David García, pronarit të seminarit në fjalë.

Ideja e Apple është se: botuar planet dhe udhëzimet e nevojshme në mënyrë që çdo punëtori në çdo qytet me një minimum makinerish të mund të prodhojë mburojat e tij mbrojtëse të fytyrës dhe të jetë në gjendje t'i furnizojë ato në rajonin e tyre.

Në atë dokumentacion, Apple ofron disa skedarët e dizajnit për t’u përdorur në procesin e prodhimit. Këto skedarë përfshijnë udhëzime për procesin e përgjithshëm, skedarë të prerë 2D dhe skedarë specifik prodhimi për secilin komponent të mburojës së fytyrës.

Apple gjithashtu njofton se nëse keni nevojë për më shumë ndihmë në procesin e prodhimit, mund ta kërkoni në adresën e postës elektronike faceshieldmake@apple.com. Edhe një herë, bravo për Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.