Apple dëshiron që syzet e saj të realitetit të shtuar të bëhen perfekte

Syzet e Apple mund të jenë më afër se kurrë

Apple është shumë e përqendruar në realitetin e shtuar, për këtë nuk ka dyshim. Ne e kemi parë atë me lajme të ndryshme në lidhje me këtë teknologji por mbi të gjitha ne e dimë nga patentat që Apple po përfshin dhe po regjistron. «Parafundit» për të cilin kemi pasur njohuri, ka të bëjë me aftësinë e syzeve të realitetit virtual që ata duan të krijojnë për të qenë më shumë se të mira. Jini perfekt.

Kur përdorim realitetin virtual në iPhone ose në iPad, të qenit në gjendje të lëvizim objektet që kemi "futur" bëhet me lëvizjen e vetë pajisjeve, dhe teknologjia e bën të lehtë zbulimin e këtyre lëvizjeve lart / poshtë ose drejt tyre anët. E njëjta gjë vlen për syzet dhe lëvizjen e kokës. Por Çfarë ndodh kur koka është akoma dhe çfarë lëvizje janë sytë?

Në një patentë të re të regjistruar nga Apple, ky problem diskutohet dhe ofrohen disa zgjidhje. "Metoda dhe pajisja për ndjekjen e syve duke përdorur të dhëna të kamerës së ngjarjes"Kështu është emëruar patenta e regjistruar dhe e aplikuar së fundmi. Ajo përshkruan faktin se kjo karakteristikë është e nevojshme, por edhe problemet që sjell.

Sistemi i ndjekjes së syve shpesh përfshin një aparat fotografik që transmeton imazhet e syve të përdoruesit tek një procesor gjurmimi. Tani transmetimi i imazheve me një shpejtësi kuadri të mjaftueshëm për të lejuar gjurmimin e syve, kërkon një lidhje komunikimi me një bandë të lartë. Përdorimi i një lidhjeje të tillë komunikimi rrit gjenerimin e nxehtësisë dhe konsumin e energjisë të pajisjes së montuar në kokë.

Zgjidhja e Apple për realitetin e shtuar në Syzet e Apple

Zgjidhja e propozuar nga Apple është të zvogëlojë përpunimin e kërkuar për të ndjekur shikimin e një përdoruesi dhe, për ta bërë këtë, ndryshoni atë që gjurmohet saktësisht. Një zgjidhje e mundshme është të lëshojë dritë me intensitet modulues nga një shumicë burimesh drite drejt syrit të një përdoruesi:

Metoda përfshin marrin të dhëna të një intensiteti të dritës së emetuar të reflektuar nga syri i përdoruesit në formën e një shumësie të ndezjeve. Metoda përfshin përcaktimin e një karakteristike për ndjekjen e syve të përdoruesit bazuar në të dhënat e intensitetit të dritës.

Siç themi gjithmonë, këto ide mund të qëndrojnë atje, thjesht ide sepse patentat jo gjithmonë bëhen të vërteta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.