Apple dëshiron të gamifikojë derisa të pijë pije

Përshëndetje. Unë kam dalë përsëri në internet dhe kësaj here kam qenë pak i mahnitur me atë që kam gjetur; Explainedshtë shpjeguar në titullin e këtij artikulli, por unë do t'ju tregoj me qetësi, në mënyrë që ta asimiloni atë.

Per cfare po flasim

Së pari, "Gamify" Cfare eshte kjo? Në spanjisht gamifikim, bixhoz ose lojëra, Shtë aplikimi i teknikave argëtuese ose të gjalla në aktivitete që nuk janë siç duhet një lojë ose, a priori, argëtuese. Padyshim, ktheji gjërat në lojëra, sfida ose kampionate.

Kjo si hyrje është në rregull Por ... Me çfarë lidhje ka kjo mollë? Epo, marrëdhënia është krijuar nga iBeacons (ne tashmë kemi shpjeguar se çfarë janë ato në një post tjetër) të markës së përmendur dhe disa Pubs nga qyteti i NY. Koncepti që po miratohet në Mollën e Madhe konsiston në daljen për pije (nga lokali në lokal) pa u shkëputur nga iPhone (deri më tani, le të shkojmë), por duke e kthyer këtë në një lojë.

Situata

Të shohim, unë ju vë në një situatë, ju jeni me grupin tuaj të miqve, para jush rrugën ku zakonisht dilni një natë të Premte, plani që keni është të pini një ose dy pije në një lokal, të ndryshoni tek tjetri, bëj të njëjtën gjë, e kështu me radhë derisa të kalosh nëpër të gjitha baret në rrugën e lumtur (ose më mirë derisa të lodheni, e cila do të përfundojë të ndodhë) Epo, ideja në të cilën ata po nguliten NYTek promovoni këtë mënyrë të daljes gjatë natës (ata e quajnë atje "Pub Crawl") ka si element qendror iBeacons. Një (ose më shumë nga grupi) shkarkon a aplikim nga Apple Store (për momentin është i disponueshëm vetëm për iPhone, por do të vijë në Android) telefononi Aplikacioni BeaconCrawl, ndiqni hapat për t'u regjistruar dhe ... kaq.

fenerCrawl08

Po kthehemi te situatë në të cilën ju jeni grupi i zakonshëm i miqve, në mes të rrugës me më shumë i ftohtë të qytetit tuaj. Njëri nga ju le të themi ka këtë aplikacion. Epo "Magjike" banon, në atë që kur ecni nëpër rrugë dhe kaloni përmes derës së njërit prej atyre lokaleve, duke iu përmbajtur promovimit të aplikacionit, në iPhone Do të merrni një njoftim, falë aktivizimit të një IBeacon i vendosur në mënyrë strategjike. dhe Këtu është loja! Në njoftimin në fjalë, përveç paraqitjes së promovimi të faqes në fjalë, një mundësi "Sfida", (për folësit jo anglisht, a Sfida) në lidhje me atë shirit. Për shembull, që të shkoni në bar dhe secili prej jush të kërkojë një lloj pije specifik, të marrë një foto dhe ta ngarkojë atë në një rrjet social, ose të kërkojë një lloj të caktuar aperitivi, ose madje thjesht të bëjë një Check-in në atë shirit. (Janë shembuj të mundshëm që mund të dalin të vërteta) dhe pasi të bëhet kjo, ju do të hynit konkurset brenda aplikacionit ose promovime të reja, e gjithë kjo ndërsa ju Ju shkëputeni duke numëruar ngjarjet e javës.

Kur mërzitesh nga ai lokal është koha për të shkuar në një tjetër. Ju dilni në rrugë, filloni të ecni dhe papritmas Një njoftim tjetër! Në këtë rast ju merrni udhëzime se si të shkohet në një lokal tjetër ku po zhvillohet një promovim i ri dhe i menjëhershëm, (2 × 1 në gota, për shembull) prej të cilave nuk keni pasur ide, sepse është vetëm për njerëzit që kanë tuajat i njëjti aplikim. Padyshim, ju shkoni në këtë lokal të ri, ku përveç se jeni komod dhe merrni pjesë në një të ri Sfidë ju do të kurseni disa euro (dollarë, mos harroni atë në këtë moment është implantuar vetëm në New York).

Mundësitë, përsëri, të pafundme

Unë mund të vazhdoj t'ju jap shembuj të gjithçkaje që mund të bëhet me të një aplikim, disa iBeacons i vendosur mire dhe shume imagjinatë. Por jua lë juve. Mendoni për numrin e mundësive që ka kjo mënyrë e re e përdorimit të tyre vegla molle dhe me çfarë mund të dilnin ndryshim Gjëra të thjeshta si dalja për një pije çdo të premte në mbrëmje.

Fuente: Apple Insider


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.